Адски трафик на ГКПП "Капитан Андреево" , 5 300 коли само за денонощие

Работят десет платна за преминаване на границата

Новини
09:52 - 22 Август 2026
965
Адски трафик на ГКПП "Капитан Андреево", 5 300 коли само за денонощие

Изключително натоварен е трафикът на ГКПП „Капитан Андреево“ в края на август. Хиляди автомобили се движат от Турция към България, а колоната започва още преди границата. Основната причина е традиционното завръщане на работещите в Западна Европа след летните им почивки в Турция.

Само през последното денонощие през входа за леки автомобили са преминали над 5300 коли. Това е рекорд за пункта, съобщиха от „Гранична полиция“. Очакванията са през почивните дни натоварването да се увеличи още.

За да се ускори преминаването, на „Капитан Андреево“ работят десет платна. Отворени са всички автоматизирани работни места, а на пункта са изпратени допълнителни гранични полицаи от други регионални дирекции.

Въпреки големия брой автомобили преминаването през пункта отнема средно между 30 и 40 минути. Времето се променя според натоварването през различните части на денонощието. Самата гранична проверка на един автомобил продължава между една и две минути.

От „Гранична полиция“ посочват, че проверките не могат да бъдат съкратени допълнително, тъй като „Капитан Андреево“ е част от външната граница на Европейския съюз.

От началото на годината на пункта са установени седем случая на опити за преминаване на укрити хора. При тях са открити общо 24 души.

Натоварено е движението и в обратната посока. Колона от тежкотоварни автомобили се е образувала по автомагистрала „Марица“ преди влизането в Турция.

Допълнително затруднение създава ремонтът на трасето за камиони на „Капитан Андреево“. Заради строителните дейности пропускателната способност за тежкотоварния трафик е ограничена.

Засиленият поток от Турция към Европа се очаква да продължи и през следващите дни, а пътуващите през „Капитан Андреево“ трябва да предвидят допълнително време за преминаване на границата.