Астън Вила попиля слабия Аякс

Бирмингамци са на четвъртфинал в Лигата на конференциите

08:39 - 15 Март 2024
1056

Астън Вила спечели категорично с 4:0 домакинството си на Аякс и се класира за четвъртфиналите на Лигата на конференциите.

Футболистите на Унай Емери поведоха още в 25-ата минута с гол на Оли Уоткинс, а след силна втора част вкараха още три гола, дело на Леон Бейли, Йон Дуран и Муса Диаби. Гостите от Амстердам изобщо не успяха да се противопоставят.

При изоставане с 0:2 те трябваше да доиграят мача с човек по-малко, тъй като в 66-ата минута Сиверт Мансверк си заслужи червен картон.

Сблъсъкът започна равностойно. И двата отбора владееха топката поравно. Играта беше накъсана от няколко по-груби влизания, заради които съдията Орел Гринфелд беше принуден да извади жълти картони.

Към средата на първата част домакините излязоха напред в резултата с един от първите си добри голови шансове. Вратарят Диант Рамай излезе неразчетено и позволи на Муса Диаби да застраши мрежата му. Все пак стражът успя да се хвърли в краката му и изби в корнер. При центрирането Оли Уоткинс се извиси над всички и с глава насочи топката във вратата на Аякс.

В добавеното време на първата част амстердамци развиха добра атака отдясно. Брайън Броби беше намерен на чиста стрелкова позиция в наказателното поле. С първото си докосване той отправи удар, но топката беше изчистена от Мати Кеш пред голлинията.

В началото на второто полувреме Йон Дуран беше основният дразнител за защитата на Аякс. Той направи няколко пропуска.

В 60-ата минута обаче домакините удвоиха преднината си и направиха решителна крачка към четвъртфиналите. Попадението падна благодарение на индивидуалната класа на Леон Бейли. Ямаецът проби през центъра, финтира двама опонента и прати топката в долния десен ъгъл на вратата на нидерландците.

Пет минути по-късно Дуран се откъсваше зад защитата на Аякс. Сиверт Мансверк го фаулира и си заслужи втори жълт, респективно червен картон. Така задачата на Аякс стана непосилна - два гола пасив с човек по-малко.

Четвърт час преди изтичането на редовното време представителят на Висшата лига на Англия увеличи преднината си. Муса Диаби укроти дълго подаване и тръгна към наказателното поле с топка в крака. Защитник го спря, но Дуран овладя и моментално отправи изстрел. На два пъти напречната греда беше разтресена, а топката видимо премина голлинията преди вратарят Рамай да я улови. Невероятен гол със сигурност.

В 81-вата минута Муса Диаби също записа името си сред голмайсторите. Борна Соса сбърка и не успя да пресече двойно подаване. Диаби излезе сам срещу Рамай и го преодоля, насочвайки топката в близкия ъгъл.

Интрига липсваше и мачът се доиграваше. Поради тази причина главният съдия Орел Гринфелд сложи край с изтичането на редовните 90 минути.