Байдън подкрепя отмяна на патентите за COVID ваксини
Индия и Южна Африка са начело на кампанията
Американският президент Джо Байдън заяви, че ще подкрепи призива на Световната търговска организация за отмяна на патентите върху ваксините за коронавирус, предадоха световните информационни агенции.
Байдън беше подложен на натиск от членове на Конгреса от собствената му Демократическа партия, както и от над 100 държави.
Това е световна здравна криза и извънредните обстоятелства за пандемията с COVID-19 изискват извънредни мерки, обясни позицията на Белия дом Катрин Тай, която е представителят на Съединените щати в Световната търговска организация. Администрацията вярва категорично в защитата на правата върху интелектуалната собственост, но за да сложим край на пандемията, подкрепя отмяна на тази защита за ваксините против коронавирус, подчерта Тай.
Индия и Южна Африка са начело на кампанията за отмяна на патентите за ваксини срещу COVID-19. Целта е развиващите се страни да могат да произвеждат препарати за имунизация, като използват информацията и патентите на фамацевтичните компании.
Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус приветства решението на Джо Байдън. "Това е значителен момент в борбата против COVID-19", написа ръководителят на организацията в Туитър. Директорът на СЗО добави също, че това е силен пример за лидерството на Съединените щати за справяне със световните предизвикателства в областта на здравеопазването. Гебрейесус многократно призоваваше страните по света да подкрепят предложението, което Индия и Южна Африка направиха в Световната търговска организация, за отмяна на патентите.
В същото време Международната федерация на фармацевтичните производители и асоциации разкритикува решението на Байдън и го определи като грешен отговор на сложен проблем.
Отмяната на патентите за ваксините срещу COVID-19 няма да увеличи производството, нито ще доведе до практични решения за борба с тази световна здравна криза, подчертават от федерацията.
Според нея истинските проблеми с недостига на ваксини са свързани с търговски бариери, забавяния в доставките, недостиг на материали за производство на препаратите, както и с това дали богатите държави са склонни да споделят дози с бедните страни.
Акциите на производителите на ваксини започнаха да падат след обявяването на позицията на Вашингтон. Две от най-големите компании, които произвеждат препарати за имунизация, са американски. Това са "Модерна" и "Пфайзер", припомня Ройтерс.