България стана европейски шампион по волейбол при младежите

Актуални новини
10:05 - 14 Юли 2024
4076

Националният отбор на България за девойки до 18 г. спечели историческа първа титла в тази възраст и втора въобще в женския ни волейбол след триумфа на дамския ни тим на Евро 1981. Селекцията на треньорката Антонина Зетова разгроми тима на Белгия с 3:0 (15, 18, 26) на финала в румънския град Алба-Блаж.

Това бе първи еврофинал за български девически тим от 1982 г., когато нашият състав до 20 г. остана на второто място. При 18-годишните пък най-доброто представяне беше четвъртото място на Евро 2018.

Сега, на шампионата в Румъния Сега обаче българките бяха безапелационни. По пътя към финала те спечелиха общо седем победи и допуснаха само една загуба - в груповата фаза от отбора на Унгария с 2:3 гейма.

Най-полезна за новите европейски шампионки в "златния" мач срещу Белгия бе Дарина Нанева с 14 точки (3 блока, 2 аса и 75% ефективност в атака). Вяра Парапунова (1 блок, 3 аса, 38% ефективност) и Деница Ангелова (3 блока, 1 ас и 44% ефективност) добавиха съответно 12 и 11.

За белгийките над всички бе Теа Радович с 19 точки (3 аса, 43% ефективност).

По-рано Италия спечели бронзовите отличия, след като надделя драматично над Полша с 3:2 (-18, 17, 16, -20, 9) в малкия финал.

Димана Иванова бе обявена за най-добрата волейболистка на европейското първенство. Тя спечели и наградата за №1 като разпределител.

В идеалния отбор на турнира влязоха също така Дарина Нанева и Калина Венева. Останалите позиции са за белгийките Ясмин Дебу и Лиза Верхелст, и италианките Вероника Куеро и Людовира Тосини.