Бързаци: Гласуваха законопроект за „Лукойл“ за 26 секунди

Комисията по енергетика постави своеобразен рекорд по скоростно приемане на законодателство

Новини
12:16 - 07 Ноември 2025
1455
Бързаци: Гласуваха законопроект за „Лукойл“ за 26 секунди

Комисията по енергетика постави своеобразен рекорд по скоростно приемане на законодателство.

Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход беше одобрен тази сутрин за светкавичните 26 секунди, предаде бТВ.

„Заинтересовано е цялото българско общество. В резултат от приемането на законодателната инициатива няма да се наложи извършването на значими административни промени. Няма да възникне допълнителна административна тежест. Не се въвеждат нови такси или други тежести за членовете на гражданското общество“, пишат вносителите от управляващата коалиция Станислав Анастасов (ДПС), Павела Митова (ИТН), Делян Добрев (ГЕРБ) и Иван Ибришимов (БСП).

След гласуването в комисията законопроектът

беше вкаран за обсъждане в пленарната зала.

Той е свързан със санкциите на САЩ срещу компанията „Лукойл“.

Законопроектът предвижда да се разширят правомощията на особения управител, който ще бъде назначен в „Лукойл“ от правителството, за да управлява петролната рафинерия.

Заложено е от датата на назначаване на особения управител акционери, съдружници и собственици да губят правомощията си по отношение на компанията, а управителят ще може да ги упражнява в пълен обем.

Ето и мотивите към законопроекта:

Наложените санкциите над активите на „Лукойл“ ОAO реално

ще доведат до спиране работата на рафинерия "Нефтохим" в Бургас

поради отказ на всички контрагенти да извършват плащания с дружествата, собственост на „Лукойл“ ОАО в България, се посочва в мотивите.

Ситуацията обективно изисква разширяване на правомощията на особения търговски управител, предвиден в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, тъй като фактическата постановка в момента е много по-различна от хипотезите, допускани при въвеждането на тази фигура.

Настоящият законопроект за изменение и допълнение ще позволи особеният търговски управител реално да продължи абсолютно всички операции на рафинерията и другите обекти на „Лукойл“ в България, така че те да работят и след 21 ноември 2025 г., се посочва в аргументите.

Немският модел, който вече реално е получил изключение от санкциите, на практика е инкорпориран в този законопроект, отбелязват вносителите.