БЛС си иска левчето от деца и пенсионери
Минимум 30% от приходите на болницата по НЗОК да са за заплати на лекарите, настояват от организацията
Българският лекарски съюз преговаря с НЗОК за Националния рамков договор за 2020 г., съобщи news.bg.
Д-р Иван Маджаров, председател на БЛС, обясни, че исканията на организацията вече са представени на Здравната каса.
Основните сред тях са увеличение на цените на около 220 клиничните пътеки средно с около 17-18%. Това са пътеки, които обхващат всички специалности, и които спрямо цените на западните клинични пътеки са силно подценени.
"Пътеки, които дълги години са били подценени, могат да получат повишение, което да е още по-голямо и от този процент", поясни Маджаров.
Следващо предложение е младите лекари, които току що са се дипломирали, да могат да работят със специалисти.
За заплати на лекарите, според председателя на БЛС, трябва да се гарантира минимум 30% от приходите на болницата по НЗОК.
Исканията на БЛС засягат и профилактиката. Д-р Иван Маджаров обясни, че профилактиката на пациента е задължителна по закон и ако се налагат изследвания извън лимита, предвиден за нея, те трябва да бъдат направени, а не парите над лимита да се удържат от общопрактикуващи лекари, ако той е надвишил цената за профилактика.
Българският лекарски съюз е поискал промяна в закона за случаите, когато на пациент му се наложи неотложна помощ, а личният му лекар не е на работа, да има право да посети най-близкото лечебно заведение, включително и ако болните се намират в друг град на страната.
"Не може за чужденец спешната помощ да е безплатна, а за българския гражданин - не, когато личният му лекар не е на работа или в този град", обясни д-р Маджаров.
Друго искане на БЛС ще е да има и такса за преглед при общопрактикуващ лекар и за пенсионери над 65 г., и за децата.
Предложенията са тя да е 1 лев и за двете групи, а останала част да се поема от бюджета на държавата, обясни и Николай Брънзалов - председател на сдружението на общопрактикуващите лекари и зам.-председател на БЛС.