Човешкият мозък е най-мощният компютър
Още не е създадена машина, която да го имитира
Човешкият мозък е твърде сложен за имитиране от съвременните суперкомпютри. Международен екип от учени извърши най-задълбоченото досега моделиране на невронната активност на главния мозък на човека. Изследователи от Германия и Япония са симулирали мозъчния процес в продължение на една секунда, като за прочитане на информацията са използвали един от най-мощните суперкомпютри в света - K-computer и отворен софтуер NEST.
Задачата на учените е била да имитират активността на 1,73 милиарда нервни клетки, съединени с 10,4 трилиона синапса. Ттова е само 1% от общата мрежа нервни клетки в главния мозък на човека.
Симулацията с продължителност една секунда показала колко могъщ е човешкият мозък. За да прочете всички данни и да моделира процеса, суперкомпютърът е трябвало да работи на предела на своите възможности в продължение на 40 минути. Задействани са били около 83 000 процесора и 1 петабайт памет. Изчисленията показват, че за имитиране на работата на човешкия мозък в реално време е необходим стотици пъти по-мощен суперкомпютър.
Моделирането, извършено от японски и немски учени, е част от глобален план за създаване на пълноценен изкуствен интелект. В момента най-развитата система не може да се сравни с мозъка дори на 4-годишно дете.
През 2018 г. е пуснат в действие най-големият невроморфен суперкомпютър, разработен и монтиран по подобие на човешкия мозък и оборудван с процесор с един милион ядра.
Суперкомпютърът Spiking Neural Network Architecture (SpiNNaker) е способен да изпълни повече от 200 милиона милиона действия в секунда. Всеки чип е оборудван със 100 милиона транзистора. Той става реалност след 20 години за създателите на компютъра, за да разработят концепция, 10 години - да го слобят, плюс 15 милиона лири стерлинги (над 17 млн евро). SpiNNaker e проектиран и сглобен в Школата по компютърни науки към Университета в Манчестър.