Дин Лижън пропусна да изравни за световната титла

17:45 - 20 Април 2023
2234

Осмата партия за световната титла по шахмат между Ян Непомнящий и Дин Лижън завърши с реми. Двамата си стиснаха ръцете на 45-ия ход и по този начин руснакът запази аванса си от една точка. Към момента Непо води с 4.5 на 3.5 точки.

Китаецът може да съжалява, че не успя да изравни резултата днес, тъй като с белите фигури имаше сериозно позиционно предимство след 22-ия ход, но взе няколко грешни решения, които позволиха на Непомнящий да се измъкне от хватката.

На 31-ия ход руснакът предприе отчаян ход - да остави топа си на d8 без защита. Дин се подведе, че ако с дамата си вземе въпросния топ, ще изпадне във вечен шах, но той явно не видя, че има как да скрие царя си и така даде втори шанс в мача на съперника си.

Следващата партия е утре от 12:00 часа българско време. Титлата ще се разиграе в 14 партии с класическа контрола – 120 минути за 40 хода, след това 60 минути за 20 хода, както и 15 минути до края на партия с добавяне на 30 секунди за ход след 61-ия.

Победителят може да стане ясен предсрочно, ако един от двамата шахматисти спечели 7,5 точки.