Драма! Гол в добавеното време отново съкруши Бъргария

17:55 - 06 Септември 2020
2914

След като преди няколко дни България изпусна победата срещу Ейре в София след гол в края на мача, сега селекцията на Георги Дерменджиев получи нов подобен шамар. Този път в Кардиф, където нашите паднаха от Уелс с 0:1 в двубой от Група 4 на Лига на нациите. Единственото попадение падна в добавеното време, в 94-та минута, и бе дело на резервата Неко Уилямс.

Преди първия съдийски сигнал всички футболисти застанаха на едно коляно, за да покажат подкрепа на кампанията против расовата дискриминация „Black Lives Matter”.

В началните минути от срещата българските национали направиха добро впечатление, тъй като се опитваха да задържат топката и играеха на къси подавания. Въпреки това домакините контролираха случващото се на терена, но не успяха да създадат сериозна опасност за вратата на Георги Георгиев. Четвърт час след началото Уелс организира първата си по-опасна атака. В нападението се включи Бен Дейвис, който центрира отляво. На далечната греда непокрит бе Кийфър Мур, но топката бе доста трудна за уелския нападател, който не съумя да овладее и да стреля.

В 25-ата минута Тодор Неделев намери с хубав диагонален пас на десния фланг Галин Иванов. Полузащитникът овладя и опита удар в далечни ъгъл. Получи се коварен рикошет, но топката излезе в ъглов удар. При последвалото центриране българските национали претендираха за дузпа за нарушение срещу Кристиан Димитров, но португалският съдия остава безмълвен. Повторенията показаха, че няма причина да бъде отсъждам 11-метров наказателен удар.

През следващите минути тактическото надлъгване между двата тима продължи. Нито една от двете национални селекции не рискуваше. Липсваха сериозни грешки, съответно и голови положения.

Две минути преди почивката капитанът на България в днешната среща Георги Костадинов извърши грубо нарушение. Уелс получи правото да изпълни пряк свободен удар, като топката бе заложена на сериозна дистанция от вратата на Георги Георгиев. Гарет Бейл застана зад топката и реши да потърси елемента на изненадата с директен обстрел. Топката тупна коварно преди българския страж, който обаче внимаваше и успя да улови.

Секунди по-късно Кристиан Димитров не успя добре да изчисти топката. Дейвид Брукс стреля от движение, но за късмет, не намери очертанията на българската врата.

Домакините започнаха малко по-активно втората част и организираха няколко опасни атаки на скорост, но българската защита успя да се справи.

В 63-ата минута „лъвовете“ имаха нелоша възможност за гол. Топката бе центрирана от пряк свободен удар. На далечната греда Янис Карабельов засече с глава, но не намери очертанията на вратата.

Пет минути по-късно Даниел Джеймс комбинира на двойно със свой съотборник и стреля опасно от границата на наказателното поле, но Георги Георгиев успя да се намеси, макар и не по най-убедителния начин.

Малко след това Тодор Неделев опита дълъг извеждащ пас. В наказателното поле на Уелс Галин Иванов успя да овладее и се оказа на чиста позиция. Нападението обаче бе спряно от главния съдия поради спорна засада.

Късметът се усмихна на България четвърт час преди изтичането на редовното време. Гарет Бейл даде страхотен диагонален пас към Даниел Джеймс. Футболистът на Манчестър Юнайтед овладя на левия фланг и комбинира с Дейвид Брукс, който се залъга защитник и стреля мощното. Топката разтресе напречната греда на вратата, пазена от Георги Георгиев, и излезе в аут.

В 91-вата минута Гарет Бейл си нагласи топката на левия крак и стреля от дистанция, но високо над вратата.

Дълбоко в добавеното време Уелс от нищото успя да стигне до решаващия гол. Джонатан Уилям центрира балонно от десния фланг. На далечната греда Неко Уилямс успя да надскочи Спас Делев и с глава насочи топката в мрежата за крайното 1:0. Секунди по-късно прозвуча и последният съдийски сигнал, така че българският национален отбор нямаше никакво време да отвърне на удара.

УЕЛС - БЪЛГАРИЯ 0:0

УЕЛС: Уейн Хенеси - Конър Робъртс (65 - Неко Уилямс), Том Локйър, Етан Ампаду, Бен Дейвис - Матьо Смит, Джо Морел - Дейвид Брукс (76 - Джонатан Уилямс), Гарет Бейл-капитан, Даниел Джеймс - Кийфър Муур (61 - Робсън-Кану)

Селекционер: Райън Гигс

БЪЛГАРИЯ: Георги Георгиев - Сисиньо, Кристиан Димитров, Антон Недялков, Иван Горанов - Георги Костадинов-капитан, Янис Карабельов - Бирсент Карагерен, Галин Иванов (70 - Спас Делев), Тодор Неделев (82 - Филип Кръстев) - Божидар Краев (61 - Димитър Илиев)

Селекционер: Георги Дерменджиев

Стадион: "Кардиф Сити Стейдиъм", Кардиф

Съдия: Фабио Верисимо (Португалия)