Експерт : ChatGPT може да достигне нивото на най-добрите математици , но не и да ги надмине
Изкуственият интелект не се ограничава само до текст, той вече вижда и чува, може да генерира видео и реалистични изображения

Това, което изкуственият интелект научава в целия си процес на обучение, най-вероятно е нещо, което е било създадено от човека. Така че може би може да достигне нивото на най-добрите математици, журналисти, автори, писатели, но не може да ги надмине и остава наша задача ние да можем да се подобряваме взаимно, каза Антон Александров, изследовател в INSAIT и водещ разработчик на българския чатбот BgGPT по време на 20-ата Световна среща на българските медии в София.
По думите му изкуственият интелект не се ограничава само до текст, той вече вижда и чува, може да генерира видео и реалистични изображения, както и примерно да управлява цели профили в социални мрежи - такива дигитални инфлуенсъри, които не съществуват наистина, ами всички текстове, видеа и личността им са продукт на някакви алгоритми. Но тези неща са лесно разпознаваеми, ако се вгледаме по-дълбоко, но те не могат да надминат сегашните човешки способности.
Той отбеляза, че опасностите при ползването на изкуствен интелект винаги са в сигурността на данните. Той отбеляза и Deepfake, който може да генерира фалшиви лица, гласове и да фалшифицира истински хора, които могат да заблудят публиката.
Първото нещо, което хората търсят в чатбот BgGPT, нещо за тях. Но според него някои от потребителите може да се чувстват разочаровани, защото той няма как да знае вашата лична информация, освен ако не сте някоя известна личност, каза още Александров.