Ето къде данъците у нас са най-високи
Същевременно данъчното бреме е най-ниско в по-рядко населени и отдалечени райони на страната
Местните данъци са най-високи в общините по Южното Черноморие, както и в областните центрове, посочва проучване на Института за пазарна икономика, цитирано от Сега.
От години ИПИ събира данни от 265-те общини у нас за нивата на ключови местни данъци - данък недвижими имоти, данък върху придобиване на имоти, данък върху превозните средства и патентен данък. На тяхна база се изчислява индекс на местната данъчна тежест, който илюстрира до каква степен бизнесите в различните общини са обременени с данъци.
Общините с най-висок индекс на местната данъчна тежест са Созопол (71,40), Приморско (70,51), Средец (65,82), Поморие (64,74) и Варна (64,59). Високите ставки са и част от причината черноморските общини да са финансово най-независимите у нас. В Бургас индексът е 62.24, в Несебър - 62.32, в Царево - 62.64.
Същевременно данъчното бреме е най-ниско в по-рядко населени и отдалечени райони на страната, където икономическата активност е по-слаба и по-високото ѝ облагане е или излишно, или би предизвикало силна съпротива заради ниската платежоспособност на данъкоплатците.
На другата страна на разпределението стоят общините Калояново (24,03), Медковец (24,33) и Мирково (25,72).
Средно за страната (претеглено по населението на всяка община), индексът на местната данъчна тежест е равен на 53,02, като в 45 общини стойността му е по-висока.
ИПИ са публикували интерактивна карта, от която всеки може да избере общината, която го интересува и да проследи как се е променял индексът на местната данъчна тежест през последните пет години.
София е с индекс 63.63 за 2024 г., който е без промяна през последните пет години. Пловдив също неизменно е с индекс 61.07. Индекс над 60 имат още Русе, Хасково, Велико Търново, Средец, Дулово, Рила.