Ето къде се плащат най-високите местни данъци
В същото време през 2023 почти няма облекчаване на данъчното бреме. "Чудото" се е случило в само 14 общини, като става дума за намаляване на едва 16 ставки
Созопол, София, Приморско, Поморие и Варна са общините, в които граждани и фирми плащат най-високи местни данъци. Това разкрива ново проучване на Института за пазарна икономика, който традиционно събира данни за ставките за целите на проекта си "Регионални профили: показатели за развитие". На обратния полюс са Калояново, Медковец, Сатовча и Мирково и Самуил.
Събраната от ИПИ информация очертава ясна картина на разликите - налозите, които пълнят местните бюджети, са значително по-високи в големите градове и по Черноморието, докато в малките и слабо населени общини по правило облагането е ниско.
Екипът на института не разглежда всички налози, а само петте "кита", на които се крепят общинските финанси, а именно:
данък върху недвижимите имоти за юридическите лица;
данък върху възмездно придобиване на имущество;
данък върху превозни средства и леки автомобили с мощност над 74 kW до 110 kW след отчитане на екокомпонент за Евро 1 и Евро 2;
годишен патентен данък за търговия на дребно до 100 кв. м чиста търговска площ на обект;
данък върху таксиметровия превоз на пътници;
Както се вижда, става дума най-вече за налози, които засягат бизнеса, вкл. дребни търговци, ателиета за различни услуги, таксиметрови фирми.
Проучването на ИПИ показва, че доста общини са решили да вдигнат ставки през 2023 г., което е изненадващо за година, в която предстоят местни избори (наесен). Обикновено в такива години кметовете и общинските съвети се въздържат да увеличават данъци, за да се харесат на избирателите, а на следващата година новоизбраните власти бързат да "наваксват".
Най-честите корекции нагоре са при данъка върху таксиметровия превоз (16 случая на вдигнати ставки), данъка върху недвижимите имоти за фирмите, (13 случая) и данъка за възмездно придобиване на имущество (12 случая).
"Замразяването" беше съвсем отчетливо през 2015 и 2019 г., когато също гласувахме за местна власт. Но ето че сега управите на 43 общини са поели "риска" и са предпочели да осигурят по-високи приходи тъкмо в изборната година.
От ИПИ са преброили, че при изследваните пет данъка има 59 увеличения на ставки. Най-честите корекции нагоре са при данъка върху таксиметровия превоз (16 случая на вдигнати ставки), данъка върху недвижимите имоти за фирмите, (13 случая) и данъка за възмездно придобиване на имущество (12 случая).
В същото време през 2023 почти няма облекчаване на данъчното бреме. "Чудото" се е случило в само 14 общини, като става дума за намаляване на едва 16 ставки.
Това потвърждава тенденцията местни данъци да бъдат много по-често увеличавани, отколкото намалявани, с което и местната данъчна тежест в страната устойчиво расте, обобщават авторите на проучването.
ИПИ събира информация за ставките на няколко ключови местни данъка чрез заявления по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). На база на тези данни Институтът изчислява индекс на местната данъчна тежест, който позволява да се види къде местните данъци са най-високи и къде най-ниски. Стойност на индекса 0 отразява община, в която всички ставки са на най-ниското ниво, позволено от Закона за местните данъци и такси, а 100 – община, при които ставките са качени до законовия "таван". На практика няма община, която да е с индекс 100 или пък нула.