Гълъб Донев пита Теменужка: Да, законово е да вземете авансово пари от банките, но морално ли е?

Ще внесем проекта за бюджет до края на юни

Новини
09:53 - 05 Юни 2026
2373
Гълъб Донев пита Теменужка: Да, законово е да вземете авансово пари от банките, но морално ли е?

Финансовият министър Гълъб Донев бе питан в парламента основно по процедурата за свръхдефицит, която ще наложи на България Европейската комисия и състоянието на бюджета. 

Той даде детайли - Комисията твърдо ще върви към процедура по обявяване на свръхдефицит на България за 2025 г., заяви вицепремиерът и министър на финансите.

Кога ще внесете проектобюджета и какви мерки ще се предприемат? Такъв въпрос зададе от трибуната бившият финансов министър Теменужка Петкова.  

С амбицията сме да внесем проекта на Бюджет 2026 до края на юни месец 2026 г. за разглеждане от Народното събрание, отговори Донев. 

Вицепремиерът отново засегна темата за състоянието, н което предишните кабинети са оставили държавните пари и авансово прибрания от банките данък. 

По този въпрос, Теменужка Петкова обясни, че по принцип авансово събиране на данъка е разрешено от закона.

Да, съгласен съм, но морално ли е?, попита Донев. И заключи, че тези пари са прибрани, за да се запушват някакви дупки. 

"Мерките трябва да бъдат такива, че онова, което през 2023, 2024 и 2025 г. като мерки, за да се постигне 3% дефицит в бюджета, те да не бъдат еднократни, а да имаме дългосрочни мерки, които оказват влияние няколко години на напред. Такива мерки до момента нито едно от предходните правителства не предприе и затова се получи този свръхдефицит", каза той. 

"След срещата с мисията на ЕК, която се проведе вчера, тази мисия проведе среща с редица министерства, които имат отношения по плащанията за ПВУ и по макроикономическите дисбаланси и състоянието на публичните финанси. След вчерашната среща стана ясно, че Комисията твърдо ще върви по процедура по обявяване на свръхдефицит на България за 2025 г.", заяви още Донев. 

"До тази процедура се стигна след изследване от страна на Комисията на нетните разходи за 2025 г. Нашите разчети и тези на Комисията се разминаха малко в цифрите, но твърдо вървим към свръхдефицит. Това разминаване дойде, че служебното правителство не подаде доклада за състоянието на публичните финанси през 2026 г. и Комисията разполага само с данни за 2025 г.

По нейни разчети дефицитът в България е 4,1% за 2026 г. и 4,3 от БВП за 2027 г. При тези показатели тя твърдо и следейки тенденциите в траекторията на нетните разходи, ще пристъпи към процедура за обявяване на свръхдефицит на България", убеден е вицепремиерът.