Германски политици се ядосаха на Мъск , казаха му че е натрапник

Предприемачът написа статия, в която призовава за подкрепа на "Алтернатива за Германия"

Новини
17:52 - 29 Декември 2024
2537
Германски политици се ядосаха на Мъск, казаха му че е натрапник

Политици от германското правителство и от опозицията разкритикуваха американският милиардер Илон Мъск заради негова статия, в която той отново изрази подкрепа за дясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ) и заявиха, че това представлява "натрапчиво външно влияние", предаде Ройтерс.

Изразената от страна на Мъск подкрепа за АзГ идва в момент, когато германците се подготвят да гласуват на 23 февруари след разпадането на коалиционното правителство на канцлера Олаф Шолц.

В статията, публикувана на немски език в неделното издание на в. "Велт", Мъск разгърна тезите си от публикация в социалната медия "Екс" от миналата седмица, в която написа: "Само АзГ може да спаси Германия" и похвали подхода на партията към законите, данъците и дерегулирането на пазарите.

В отговор на публикацията на статията редакторката на рубриката "Мнения" на вестника, написа в "Екс", че е подала оставката си.

"Не си спомням подобен случай на намеса в историята на западните демокрации в предизборната кампания на приятелска страна", заяви лидерът на опозиционната партия Християндемократически съюз и настоящ фаворит за следващ канцлер Фридрих Мерц. Той нарече статията на Мъск "натрапчива и претенциозна".

Съпредседателката на Германската социалдемократическа партия на Шолц, Заския Ескен, обеща ожесточена съпротива срещу опити от страна на държавни актьори, както и на богати и влиятелни лица, да оказват влияние върху изборите в Германия.

"В Света на Илон Мъск демокрацията и правата на работниците са препятствия пред по-големите печалби", заяви Ескен. "Ние ясно казваме: Нашата демокрация може да бъде защитена и не може да бъде купена", добави тя.

Бъдещият главен редактор на "Велт" защити решението за публикуване на статията, заявявайки, че демокрацията и журналистиката процъфтяват чрез свободното изразяване на мнения, включително на поляризиращи позиции.

Социологическите проучвания прогнозират второ място за АзГ, което може да осуети опити за създаване на дясноцентристко или лявоцентристко мнозинство. Основните центристки партии в Германия обещаха да не приемат каквато и да било подкрепа от АзГ на национално ниво.