Христо Иванов: ГЕРБ и ДПС чакат управлението да изхаби ресурса си
Големият проблем на управляващата коалиция е как да качи ефективността на работа за постигане на целите, заяви съпредседателят на “Демократична България”
Големият проблем на управляващата коалиция е как да качи ефективността на работа за постигане на целите, заяви съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов.
“Коалицията се крепи не толкова на вътрешната консолидация, колкото на липсата на ясна политическа алтернатива. Системната опозиция от ГЕРБ и ДПС не е ентусиазирана да бута правителството”, заяви той.
Според него ГЕРБ и ДПС се надяват правителството да изхаби ресурса си от обществена подкрепа и така да изхаби идеята за политическа алтернатива на досегашния модел на правене на политика.
“Основният залог е да оправдаем изобщо концептуалната възможност България да има различно управление от модела на ГЕРБ и ДПС. Ако успеем да покажем, че е възможно, те ще разберат, че трябва да се променят. Това ще промени българската политика”, коментира той.
“Никой не е очаквал, че след 12 години доминация на ГЕРБ, а този модел не е започнал с тях, че лесно, бързо и чисто ще се извърши смяната на модела. Няма красив ремонт на кухня, защото ние днес трябва да ремонтираме политическата кухня. Трудно се случва и затова е важно да оцелеем”, допълни той.
Христо Иванов смята, че в момента всички партии, освен ”Възраждане”, не са склонни да се проведат избори. Това отваря възможности за управлението.
“В този момент между италианските скандали и чакането на ГЕРБ и ДПС да разпаднат идеята за алтернатива, но и нежеланието да се бърза към избори, се отваря прозорец на възможност - все пак това управление да порасне колективно като осъзнаване на собствената си отговорност. Трябва да минем отвъд тенденцията всичко да е свръх персонализирано, защото носим отговорност за съдбата на тази страна”, каза той.
Христо Иванов смята, че българските власти и обществото твърде дълго са позволявали пропагандата срещу срещу НАТО и еврото да се лее свободно. Според него управлението не успява да мобилизира насрещни тези, които да накарат хората да осъзнаят, че това са решенията за техните собствени проблеми.
“Пред лицето на промяната от последните години хората се плащат и се лашкат. Много е лесно да бъдат убедени да изразят страх, нетърпение, стрес, като атакуват системата - ЕС, НАТО и цялата конструкция, в която България функционира. Не успяваме да ги убедим, че всъщност системата гарантира техните интереси”, коментира той пред Дарик.
Съпредседателят на “Демократична България” определи като “инфантилна картина” идеята, която се лансира за пълен суверенитет на страната. Още повече, когато обществото не е готова за това, а армията не е в състояние да я гарантира.
“Необходимо е да се водят политически отговорни разговори с българското общество. Рецептата е предсказуемо и последователно лидерство, което успокоява, че може да се намират решения. Намираме се в най-трудната ситуация от началото на прехода, защото никой не знае как ще изглежда светът през есента”, каза той.
“24 февруари промени всичко, не само в България, а в целия свят. Затова се съгласихме с коалиционните партньори за една много детайлизирани конкретна законодателна програма. Ще помислим как приоритетите и въпросите вследствие на руската инвазия да бъдат осъвременени в дневния ред на управлението”, добави той.