Иран арестува италианска журналистка
Затворът „Евин“, в който се намира Чечилия Сала, е един от най-печално известните символи на иранския репресивен режим
Италианската журналистка Чечилия Сала, работеща в Иран, е била арестувана на 19 декември от полицията в Техеран, съобщи на 27 декември италианското външно министерство, цитирано от италианската новинарска агенция АНСА, предаде БТА.
Чечилия Сала, на 29 години и родена в Рим, е кореспондент на италианския ежедневник „Фолио“, а също така води собствен подкаст. Отишла е в Иран с журналистическа виза за 8 дни.
Италианското външно министерство заяви, че "по разпореждане на външния министър Антонио Таяни италианското посолство и консулството в Техеран следят случая от самото начало със задълбочено внимание“.
„В координация с канцеларията на премиера Джорджа Мелони МВнР работи с иранските власти за изясняване на правната ситуация на Сала и условията на нейното задържане“, пише в изявление на министерството.
„Днес италианската посланичка Паола Амадей направи посещение на консулско ниво, за да провери обстоятелствата и условията, при които е задържана Сала. Семейството на журналистката е информирано за резултатите от посещението“, се казва в изявление на външното министерство.
Главният редактор на "Фолио" Клаудио Чераса написа:
„Журналистиката не е престъпление. Нека върнем Чечилия Сала у дома. Тя е в затвора Евин. Техеран избра да оспори всичко, което Западът смята за недосегаемо: нашата свобода“. Той добавя, че изданието е решило да съобщи за задържането на журналистката днес след консултации с МВнР, за да не навреди на Сала. Chora Media, където Сала също работи, каза, че тя е напуснала Рим на 12 декември „с валидна журналистическа виза. Тя проведе няколко интервюта и продуцира три епизода от подкаста Stories за Chora News“.
Италианският министър на отбраната Гуидо Крозето каза в петък на X, че „цялото правителство“ работи за освобождаването на Сала, но че „преговорите с Иран не се решават, за съжаление, от западното обществено мнение и силата на общественото възмущение, а само от политически и дипломатически действия на високо ниво". Сала е отразявала обстойно Иран в миналото и наскоро пуска епизод от своя подкаст „Истории“, в който интервюира Зейнаб Мусави, иранска стендъп комичка, която говори срещу задължителното носене на хиджаб във видеоклиповете си. Мусави беше арестувана по-рано тази година, но след това беше освободена, съобщи "Политико".
На 19 декември е разменила съобщения с колегите си, след което последвало мълчание, а телефонът ѝ бил изключен. Това разтревожило колегите ѝ и те подали сигнал в отдела за кризисни ситуации към италианското външно министерство. Последвала комуникации с иранските контакти на журналистката, но никой от тях не знаел къде се намира младата жена, припомня АНСА.
Едва след няколко часа Чечилия се обадила по телефона на майка си и на приятеля си, журналиста Даниеле Райнери. Казала им, че е добре, че не е ранена. Според близките ѝ е възможно обаче тя да е прочела тогава предварително написан текст, защото в телефонните разговори тя е използвала изрази, които не звучат нормално на италиански език, а по-скоро са били като превод от английски на италиански, отбелязва „Пост“.
На 26 декември Чечилия отново е позвънила на родителите си. А на 27 декември италианската посланичка в Иран Паола Амадей най-после е успяла да я посети в затвора „Евин“ и да ѝ занесе дрехи, храна и книги. След визитата, продължила половин час, Амадей каза, че младата жена е общо взето в добро здраве.
Вчера италианският министър на външните работи Антонио Таяни призова за сдържано поведение по случая, за да не бъдат възпрепятствани дипломатическите контакти, предприети с цел освобождаването на журналистката. Той поясни, че Чечилия Сала е изолирана в самостоятелна килия и че италианските власти работят много интензивно по нейния случай, предаде АНСА.
Преди да бъде арестувана в Иран и пратена в „Евин“, Чечилия Сала, която е специалист по иранските въпроси, е успяла да разкаже в подкаста си истории за патриархата в Ислямската република. Тя е интервюирала Хосейн Канани, един от основателите на Корпуса на гвардейците на Ислямската революция, който преди почти половин век е допринесъл за създаване на истинска мрежа от ирански оперативни агенти в половината Близък изток.
Чечилия Сала е родена през 1995 г. в Рим, припомнят агенциите АНСА, АДЖИ и „АДН Кронос“, цитирани от БТА.
През журналистическата си кариера Чечилия Сала се специализира по въпроси, свързани с Близкия изток и Латинска Америка, като често пъти пътува до тези региони в момент на силно напрежение, за да отразява събитията на терен. Тя прави репортажи за кризите във Венецуела и за протестите в Чили.
Преди три години, когато Афганистан пада отново в ръцете на талибаните, Чечилия Сала отива в Кабул, за да отразява случващото се там. Репортажите ѝ и преките ѝ включвания се излъчват по телевизия „Ла Сетте“. Едно от преките ѝ включвания протича доста напрегнато. То започва, докато Чечилия се укрива в банята на стаята си в хотел в Кабул. Разказва, че е там, тъй като по прозорците на сградата стрелят талибаните, опитващи се да разпръснат протестиращи в района. По време на прякото включване напрежението се покачва, когато служител на хотела предупреждава Чечилия, че тя трябва да се подслони в специално обезопасена зона в хотела, тъй като талибаните са влезли в сградата, за да я претърсят за протестиращи. После връзката с нея прекъсва. След известно време Чечилия отново се свързва със студио на телевизия „Ла Сетте“. Напрежението е отминало. Чечилия вече е в лобито на хотела и оттам разказва за ситуацията в Кабул, обхваната от няколко протеста - на жени, на привърженици на антиталибанската съпротива и на противници на пакистанската намеса в делата на Афганистан. В този репортаж младата журналистка говори и за правата на жените в Афганистан и за очакванията на хората от талибаните, или по-скоро за очакването на хората, че талибаните няма да изпълнят онова, което са обещали на афганистанците. Това пряко включване именно спечелва на Сала не само слава в Италия, но и световна слава.
След това тя става неизменно присъствие в горещите точки на света. През февруари 2022 г. тя предава от Киев в началото на руската инвазия в Украйна, като тътенът на обстрела се чува в репортажите ѝ. След нападението на „Хамас“ в Южен Израел на 7 октомври 2023 г. и последвалата война в Ивицата Газа Чечилия Сала отива в този регион, за да информира читателите на „Фолио“ какво се случва там.
През 2020 г. в италианското издание на "Хъфингтън пост" се появява подкастът на Чечилия Сала, озаглавен "Барут", който тя създава заедно с интелектуалката Киара Лали. Той е в осем епизода и е посветен на убийството на италианската студентка Марта Русо. Темата вълнува италианците вече близо две десетилетия. Марта Русо е убита на алея в кампуса на римския университет „Сапиенца“ през 1997 г. Разследването не дава еднозначен отговор за мотивите за престъплението, а обвиняемите никога не признават вината си в съда. Хипотезите са, че Марта е застреляна по невнимание, че е сбъркана с друг или че е станала жертва на необичайно предизвикателство, наречено "перфектното убийство", извършителите на което действат без мотиви и целта им е да оставят полицията в задънена улица. Мистерията по случая с Марта Русо остава неразгадана и до днес. Ето защо подкастът, на който е съавтор Чечилия Сала, бързо се превръща в хит, а след това въз основа на него Чечилия Сала публикува и книга, озаглавена "Барут. Случаят "Марта Русо".
През 2021 г. Чечилия Сала сътрудничи на колегата си Гуидо Канали, с когото правят преглед на печата и на информационните издания в програма, наречена "Фуори дала бола" (Fuori dalla bolla в превод от италиански означава "извън балона"). Програмата се излъчва по онова време по „Туитър спейсис“ и бързо се превръща в хит, защото в прегледа на печата са включени теми, които обикновено остават извън така наречения информационен балон, в който образно казано хората остават изолирани и заливани с новини само по определен кръг от теми.
Миналата година се появи и книгата на Чечилия Сала, озаглавена „Пожар“. В нея журналистката разказва за бунтовете и войните в три страни – Иран, Украйна и Афганистан, но през погледа на 20-годишни местни жители, за които това е първи сблъсък с конфликт в живота им, припомня италианското издание на „Вог“, за което Сала даде интервю през лятото. В това интервю Сала направи паралел между украинските 20-годишни и техните връстници в Италия и в ЕС по-широк план. Първите се борят за влизане в ЕС, защото за тях ЕС въплъщава всички гаранции, произтичащи от правовата държава, докато за младежите в ЕС евроблокът е просто една даденост, сподели тогава Сала.
Затворът „Евин“, в който се намира италианската журналистка, е разположен северно от Техеран. Той е един от най-печално известните символи на иранския репресивен режим. Построен е през 1972 г. по време на управлението на шах Мохамед Реза Пахлави. След Ислямската революция през 1979 г. затворът се превръща в основен център за задържане на дисиденти, журналист, активисти, членове на етническите и религиозните малцинства. Според правозащитни организации в „Евин“ има около 15 000 задържани. Хигиенно-епидемиологичните условия в затвора са тежки. Според неправителствени организации, сред които и „Амнести интернешънъл“, в затвора се прибягва системно до мъчения, екзекуции на произволен принцип, липсват здравни грижи за затворниците, посочва АНСА. В „Евин“ се изпращат и задържани с двойно гражданство, които често пъти са обвинявани в шпионаж. Там са изпращани и адвокати, интелектуалци и активисти за защита на правата на жените. Затворът дори е получил прозвището „Университет Евин“ заради големия брой на студенти и учени, които са задържани там.