Изпращат част от материалите от фентаниловата лаборатория в САЩ за анализ (подробности)

Новини
10:44 - 07 Август 2026
1073
Изпращат част от материалите от фентаниловата лаборатория в САЩ за анализ (подробности)

Част от материалите, събрани при разследването на разбитата лаборатория за производство и разпространение на фентанил в столичния квартал "Факултета", ще бъдат предоставени на американските служби за анализ.

Това съобщи изпълняващият длъжността главен секретар на МВР Любомир Николов в ефира на БНТ.

По думите му информацията ще бъде изпратена на партньорските служби в САЩ, включително на Агенцията за борба с наркотиците (DEA), за да бъде сравнена със случаи на производство и разпространение на фентанил отвъд Океана.

"Не съм запознат на Балканския полуостров да е правено подобно нещо, затова и успехът ни е грандиозен", заяви Николов. Той уточни, че фентанилът е сравнително ново явление за България, но през последните години се наблюдава активно разпространение на този вид синтетичен наркотик.

Главният секретар на МВР посочи, че службите следят по-сериозно проблема през последните 3-4 години, като фентанилът вече почти е изместил хероина сред зависимите.

"Ако ние не отнемем това вещество от зависимите, те няма как да се излекуват", каза Николов.

Разследването по случая продължава. Всички вещества и материали, открити в лабораторията, се изследват, като по думите му част от тях не попадат под забранителния режим и могат да бъдат закупени свободно.

От МВР допускат, че разбитата лаборатория може да е единствената подобна база в страната, но предстои да се установи дали след неутрализирането ѝ няма да се появят нови престъпни структури, които да се опитат да заемат мястото ѝ.

"Трябва да проследим дали вакуумът след разбиването на лабораторията ще бъде запълнен от нови криминални структури, които най-вероятно ще се опитат да го направят", предупреди Любомир Николов.

Главният секретар на МВР коментира и операцията в Бургас, при която бяха задържани лица, свързани с производство и разпространение на синтетични наркотични вещества.

По думите му акцията е пример за успешно взаимодействие между българските и украинските служби. При нея е била установена организирана престъпна група, свързана с производство на синтетични наркотици.

"Достигнахме до поредната база за производство на синтетичен наркотик и в България бяха задържани две лица, едното от които е лидер на организирана украинска престъпна група", заяви Николов.

Според данните на разследващите разпространението на наркотиците е било международно, като само малка част от произведените количества са оставали на българския пазар.

Любомир Николов коментира и други актуални разследвания. За случая в Банско с агресия между български и италиански младежи той заяви, че полицията работи по изясняване на всички обстоятелства. Назначени са експертизи на видеозаписи, за да се установи дали е имало нацистки скандирания.

По думите му част от установените лица са непълнолетни, а материалите са предадени на прокуратурата.