Израел убил поне 100 транссексуални затворници в Иран миналия месец
На 23 юни Нетаняху атакува печално известния затвор Евин в Техеран

Около 100 транссексуални затворници са в неизвестност и се предполага, че са мъртви, след като Израел бомбардира скандален затвор в Иран.
Ракетните удари на Израел срещу затвора Евин в Техеран на 23 юни - най-смъртоносните в 12-дневната война между страните - убиха 79 души и раниха десетки други, според последните оценки на „Ню Йорк Таймс“. Сред загиналите са членове на семейства, посещавали затворници, социални работници, адвокат, лекари и медицински сестри, тийнейджъри войници, отбиващи задължителна военна служба, административен персонал, местни жители и 5-годишно дете.
Около 100 транссексуални затворници са били държани в напълно разрушена част от затвора. Властите са ги обявили за изчезнали, предполага се, че са мъртви.
Иран е единствената държава, за която е известно, че
активно прилага смъртното наказание за сексуални отношения между лица от един и същи пол.
Ислямският наказателен кодекс на Иран от 2013 г., членове 233-41, наказва ливат (содомия); тафхиз (секс между бедрата); и мусакеке (лесбийски полов акт), като същевременно се налагат до 100 удара с камшик за други сексуални действия.
И обратното, съществуването на транс хора е законно одобрено в Иран, въпреки че половата дисфория е класифицирана като психично разстройство. Страната предлага на лицата
малки субсидии за извършване на операция за „смяна на пола“
и позволява на тези, които са претърпели операциите, законно да променят пола си.
Въпреки че „личното и обществено осъждане на транссексуалните хора в Иран е - както и в много страни - постоянно и широко разпространено, по-широката идея за това да си транссексуален не се счита за нарушение на иранските теократични принципи“, според Американския ирански съвет.
Въпреки това,
транссексуалните хора са подложени на труден и инвазивен процес, за да се класират за операциите,
който включва получаване на множество съдебни заповеди чрез медицински прегледи. Тези, които не могат или не желаят да се подложат на операция, могат да бъдат арестувани за носене на дрехи, които не са свързани с техния законен пол.