ИЗВЪНРЕДНО! Горанов: Обвиняемият Божков не е получавал привилегии от държавата (ВИДЕО)

Действията на бизнесмена целят дискредитиране на кабинета и премиера, заяви финансовият министър

Новини
17:16 - 18 Май 2020
4732
ИЗВЪНРЕДНО! Горанов: Обвиняемият Божков не е получавал привилегии от държавата (ВИДЕО)

Васил Божков не е получавал привилегировано отношение от нито един държавен орган, увери финансовият министър Владислав Горанов на брифинг след извънредно заседание на Министерския съвет. 

Бързам да коментирам тема, която е предмет на политически спекулации и опити за внушения, че правителството е увредило нечии интереси, направи уговорка финансовият министър. 

Поддържали сме добри работни контакти с бизнеса, когато искат да коментират бизнес средата в страната. Разговорите са били винаги как да се подобри бизнес средата, дори да е било свързано с намаляване на ДДС, което аз не подкрепям.

Твърденията, че един или друг политик се е месил в бизнеса на Васил Божков в отношенията с неговите бизнес партньори, това е опит за  пренасяне на вина към правителството, бе категоричен Горанов.  

Единственият извод в случая е, че позицията на г-н Божков цели дискредитиране на представители на правителството, в това число премиера, уточни Горанов. За него отношенията Божков-Домусчиев са си "само тяхна тема".

Споменатите в конкретната бележка, каквато и стойност да има листът хартия, не са коментирани с представители на правителството и не са породили никакви действия, заяви министърът. 

Действията на Божков не са предмет на реакция на правителството. 

Истината ще бъде изяснена в хода на досъдебното производство. Кой крив, кой прав, ще разберем, добави финансовият министър.

Не си представям че държавата се занимава с изземвене на бизнеси, каза още Горанов. Няма да ставаме заложници,  добави министърът.

Пуснатата днес паметна записка не е коментирана по никакъв начин с членове на правителството, заяви Горанов и припомни, че Васил Божков е “изпаднал в неприятната ситуация да се налага да дава отчет на държавното обвинение“.

Финансовият министър беше категоричен, че от края на 2014 г няма нито един нормативен акт, който да е либерализирал този бизнес, с който се занимава Васил Божков. 

Няма как да знам дали този документ е автентичен. Незнам кой от двата подписа разчита на държавен орган. Да накараш няколко човека от няколко държавни институции да работят в съглашение, не е лесно. Който и от двамата да се опитва да контролира Комисията по хазарта, си е надскочил възможностите, коментира изнесените от Божков документи. 

Срещал съм се и с Божков, и с Домусчиев, и с Гриша Ганчев, с много хора съм се срещал. Ако някой твърди, че са извършвани незаконосъобразни действия в полза на един или друг стопански субект, лъже, увери Горанов. 
Вашата медия изпитва нездрав интерес към тази тема, сряза репортерката на Би Ти Ви министърът. Няма да ви наричам негова телевизия, защото не ми е в стилистиката, добави Горанов.

Бизнесотношенията между отделни субекти няма как да са работа на правителсвото. Ако някой се чувства несправедливо обвинен, има Конституция и закони в тая страна, заключи финансовият министър.

Горанов коментира и темата за държавните бензиностанции: 

"Не е тайна, че темата с цената на горивата на дребно е коментирана с години. В подкрепа на тази констатация мога да ви припомня, че са се провеждали и много протести. Многократно е сезирана комисията за финансов надзор, многократно са извършвани анализи, от които сме получавали данни, че конкуренцията работи. В период на криза все по-остро се забялзват някои диспропорции, които нямат обективно обяснение", заяви Горанов.

"Изменение и допълнение на Закона за държавните резерви и военновременните запаси може да бъде обобщено по следния начин. Тези складове са собственост на 6 икономически субекти", обясни министърът. Така се е породила идеята Държавния резерв да се прехвърли на отговорността на държавната компания. Тя ще може и да оперира вместимостите, с които Резервът разполага.

"Ако собственик на бензиностанция у нас иска да продава, той има две опции - да внесе от чужбина чрез отложено плащане на акциз. При това условие той трябва да има складово помещение, в което да съхранява горивото. Ако на този търговец му се откаже достъп до лицензиран данъчен склад, той има само една опция - да си купи горивото директно от Гърция с платен акциз", обясни Горанов. Той добави, че КЗК многократно е сигнализирала държавата за този проблем.

"Смятаме, че ако държавните бензиностанции ценообразуват разумно, ще предоставят цена, подобна на останалите, или по-добра. Ще се изградят обекти в големите населени места и на места, където има по-малко предлагане" обясни министърът.

"Приоритет на законопроекта са лицензираните данъчни складове и осигуряването на конкурентна среда. Четейки анализите и докладите на Комисията, оставаме с впечатлението, че всичко е наред, но изглежда, че не е така", добави той.

"Държавата осъществява цялата държавна власт относно всички регулаторни дейности. Регулацията на държавата относно горивата се свежда до определяне на акцизите и ДДС-то. Държавата, чрез свои предприятия, може да действа и като търговец. Важното е да действа като другите търговци", подчерта Горанов.