Калина Константинова: Жертвите на пропагандата винаги ще са сами
Политизирането на нечие нещастие е също толкова лошо, колкото и да откажеш да помогнеш, твърди бившият вицепремиер
"Жертвите на домашно или базирано на пола насилие, и жертвите на пропагандата, си приличат по това, че не могат да се защитят сами. Те вече са под тежко влияние. Не могат да правят адекватни избори, решенията им понякога са нелогични, живеят в страх, реалността им е продиктувана отвън. От насилник. Или от насилническа доктрина. Ние трябва да предпазим тези жертви, да гарантираме правата им и да опитаме да излекуваме щетите", заяви Калина Константинова.
Бивш вицепремиер в кабинета "Петков" не остана безучастна след последните събития, свързани с нарязаната 18-годишна Дебора от Стара Загора, и последвалия многохиляден протест вчера в много градове на страната.
Константинова изрази позицията си във Фейсбук. Ето какво допълни още:
"За съжаление виждаме, че играта на руска рулетка продължава. От една страна имаме чудовищен акт на насилие, който буквално възпали обществото, а това не се случва толкова често. Защо не реагираме всеки път толкова категорично и непримиримо? Именно заради другия тип насилие - пропагандата, която нанася тежки повреди на мисълта. Не средни, не леки - тежки. Често необратими.
Така стигаме и до абсурда, при който всички, които разбираме нуждата от по-добра защита за жертвите на насилие и виждаме дупките в законите и в работата на институциите, често издълбани със силата отново на пропагандата, сме обвинени, че едва ли не умишлено сме "създали" зверския случай в Стара Загора.
Като кампания за приемане на Истанбулската конвенция. Дори това беше наречено СПО - специална психологическа операция. Колко арогантна аналогия с войната на Русия в Украйна!
Политизирането на нечие нещастие е също толкова лошо, колкото и да откажеш да помогнеш. А всички, които подхващат отново "антиджендърската" реторика или пък се съмняват в политическо инженерство при поредния фрапиращ случай на насилие, не просто не помагат, а откровено вредят.
Истината е, че те трябва да поемат своята отговорност, защото именно страхът от "третия пол" наложи преса над процесите в НС и "осакати" дълго чаканите промени в ЗЗДН.
В обществото отдавна има искания в обсега на закона да влизат и партньори, които имат интимна връзка, но не живеят заедно и нямат брак. Към момента фактическото съжителство е необходимо условие, за да се задейства ЗЗДН при липса на брак, като нормативната уредба не предвижда фактическо съжителство между еднополови партньори. Те обаче щяха да бъдат идентифицирани по линията за интимни партньори, а това веднага бе използвано като причина целият процес да спре.
Така пропагандата все пак отбеляза победа. Загубата е за сметката на жертвите. Загубата е за всички нас.
Така днес едно 18-годишно момиче, което без съмнение е жертва именно на насилие, базирано на пола, можеше да се наложи да води гражданско дело, за да потърси отговорност от насилника.
Силният обществен отпор даде резултат и тя вече не е сама в битката си за справедливост. Що се отнася до жертвите на пропагандата - те винаги ще са сами. Защото бойното поле е тяхната глава, техните мисли. Най-трудното местопрестъпление".