Канада попиля Латвия

Австралия и Италия продължават напред на Световното по баскетбол

19:40 - 29 Август 2023
2742

Канада записа третия си пореден разгром на Световното първенство в Индонезия. Селекцията на Жорди Фернандес не остави шансове на Латвия и го надигра с 101:75 (13:23, 30:19, 24:25, 34:18) в последния си мач от първия етап на Мондиал 2023.

Кленовите листа имаха доста проблеми в първите 15 минути от срещата, в които трябваше да заличават 12-точков дефицит, но през второто полувреме не пожалиха съперника си и водени от голямата си звезда Шей Гилджъс-Алекзандър канадците не позволиха на съперника да си помечтае за трета поредна победа.

По този начин Канада завършва на първо място в група H с баланс от 3-0. Латвия остава втора с 2-1, Франция е трета с 1-2, а Ливан е на последната четвърта позиция с 0-3. Във втората фаза на първенството Канада и Латвия отиват в една група с Испания и Бразилия/Кот д’Ивоар.

Австралия се класира за следващата фаза на Световното първенство по баскетбол след убедителна победа над Япония със 109:89. Двубоят беше директен сблъсък за втората позиция в група E, която беше спечелена от Германия.

Най-резултатен в двубоя беше японецът Джош Хоукинсин, докато с основна роля за успеха на кенгуратата бяха Джош Гиди и Ксавие Куукс, които отбелязаха съответно по 26 и 24 точки. Гиди добави 11 асистенции, а Куукс овладя 16 борби.

Италия също продължава напред след успех над Филипините с 90:83. Симоне Фонтекио беше най-резултатен за европейците с 18 точки.

Франция успя да постигне почетна първа победа на Мондиал след труден успех над Ливан с 85:79. Възпитаниците на Венсал Коле се нуждаеха от силна последна четвърт, за да надвият съперника си. Гершон Ябуселе отбеляза 18 точки за успеха, а Еван Фурние добави 17.