Караджов: Светло е бъдещето на БДЖ
Новите влакове ще бъдат предоставени както на държавния оператор, така и на частните оператори, увери министърът на транспорта

Българската железопътна инфраструктура се модернизира. Хубави неща ще се случат в българските държавни железници, само ми дайте време да си свърша работата. В това увери вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов на официална церемония в Гранитна зала на Министерски съвет, след като бе подписан договор за закупуването на нови 35 електрически мотриси.
Караджов внесе повече яснота и как са протекли разговорите с Европейската комисия за средствата по Плана за възстановяване и устойчивост за влаковете.
"Разговорите с ЕК нямаше да завършат успешно, ако не бяхме дали ясни гаранции за реформите. Днес ще изпратим преведен първият проект на актуализираната концепция за реформа на железниците. След като ЕК в срок от 2-3 седмици ни отговорят и ако се налагат някакви корекции, правителството ще го обявя публично. Ще се запази бройката на лотовете, но концепцията за развитието на лотовете се променя -
всяка една от дестинациите ще има поне по двама оператора конкуренция",
обясни министърът.
"Веднага след като получим публично обсъждане, много детайлно със слайдове ще ви разкажа и как ще се развие разпределението на новите влакове в страната. При всички срокове за обжалване и за правене на документация, някъде до края на ноември месец ще приключим и до края на декември ще бъдат сключени договорите за обществена услуга в железопътния транспорт", коментира Гроздан Караджов.
Новите влакове ще бъдат предоставени както на държавния оператор, така и на частните оператори, увери министърът на транспорта.
Гроздан Караджов увери още, че на България няма ѝ да се наложи да прави хомологация на новите 35 електрически мотриси (процедура, която дава гаранции на европейския пазар, че всяка една държава е пригодена и ще работи добре).
Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов подписа договора за 35 нови електрически мотрисни влака. Инвестицията е на стойност над 1 милиард лева , като първите 12 от композициите трябва да пристигнат в България до края на месец август следващата година
Изпълнителният директор на "Алстом" Габриел Станчу внесе повече яснота за електрическите мотриси. Той заяви, че техническите способности на новите електрически мотриси са над 160 км/ч и са проектирани да достигнат 180 км/ч. Класификацията на подвижния състав е до 160 км/ч спрямо продуктовата гама, която се финансира по европейската програма.
Влаковете ще бъдат част от железниците следващите повече от 40 години,
сигурен е Станчу.
Той уточни, че "Алстом" е най-голямата компания в Европа и в света, така че въпреки това в тази индустрия никой няма налични произведени единици влакове.
Новите влакове за България още не са произведени, но за да се произведат толкова много мотриси до август 2026 г. е голямо предизвикателство и компанията е мобилизирана на най-високо равнище, увери Габриел Станчу.
Проектът вече е представен на Министерство на транспорта и сега идват най-критичните точки - следващите 14 месеца. Промишленото производство на влакове е комплексно и компанията е мобилизирана, увери той.