Карстен Вархолм отново е със злато

Две шампионки в овчарския скок

11:32 - 24 Август 2023
1708

На световното първенство по лека атлетика в Будапеща Карстен Вархолм си върна титлата в бягането на 400 м с препятствия, която загуби в Орегон преди година. 27-годишният атлет доказа, че няма равен в хърделите на една обиколка като остави далеч зад себе си своите съперници, финиширайки за 46,89 сек. Това е трета световна титла за Вархолм след 2017 и 2019 г.

За първи път в историята на световните първенства две състезателки поделиха първото място в овчарския скок при жените. Нина Кенеди от Австралия и Кейти Муун от САЩ не успяха да определят коя е по-добрата между двете след дълга и изтощителна битка и накрая се съгласиха да си поделят златото след кратки преговори, завършили с приятелска прегръдка. И двете преодоляха по 4,90 м в третите си опити, което е най-добро постижение в света за сезона. После и двете направиха по три неуспешни опита на 4,95 м, като имаха по един фаул и на по-ниските височини – Нина на 4,75 м, а Кейти – на 4,80 м.

Британец отново се оказа „черната котка“ за олимпийския шампион на 1500 м Якоб Ингебритсен. Преди година в Орегон Джейк Уайтман отне титлата на норвежеца за 24 стотни, а сега неговият сънародник от Великобритания Джош Кър стори същото в Будапеща. Бронзовият медалист от игрите в Токио се движете плътно зад Ингебритсен по трасето и предприе атака 150 метра преди финала, която се оказа успешна. Шотландецът финишира първи за 3:29,38 мин., оставяйки на 27 стотни зад себе си норвежкия ас – 3:29,65 мин.

В бягането на 400 м при жените победителка е Марилейди Паулино от Доминиканска република с 48,76 секунди.