Кой се кани да детронира Ердоган?

Йозел привлече 44 кмета към партията си - опозицията набъбва

Новини
17:17 - 27 Юли 2026
1357
Кой се кани да детронира Ердоган?

Кметове на 44 града в 16 окръга на Турция официално обявиха, че се присъединяват към „Нова партия“ на Йозгюр Йозел, която има амбицията да бъде основна опозиционна сила в Турция, предаде БТА. 

Лидерът на бившата основна опозиционна партия в страната, Народнорепубликанската партия (НРП), Йозгюр Йозел основа „Нова партия“ и на учредителното събрание на 24 юли обяви, че е избран за неин председател.

До това развитие на събитията се стигна, след като на 21 май Апелативният съд в Анкара излезе с решение, с което отмени 38-ия редовен конгрес на НРП от 2023 г., отстрани досегашното ръководство на партията с председател Йозгюр Йозел и върна старото ѝ ръководство, начело с Кемал Кълъчдароглу.

Новината за създаването на нова партия от страна на отстранения от опозиционна партия в Турция – Народнорепубликанската партия (НРП) – Йозгюр Йозел предизвика серия от оставки в редиците на НРП, включително на заместник-председателя ѝ и на редица председатели на младежките ѝ организации.

Впоследствие 90 депутати от групата на НРП в парламента на страната също се присъединиха към Йозел и новия политически проект, а подкрепата и на 44-та кметове даде допълнителен стимул на „Нова партия“.  Кметовете, заявили желанието си да се разделят с НРП, отказват да се идентифицират вече с нея. 

Стотици хиляди редови членове на НРП също напуснаха редиците на партията в подкрепа на Йозел и заявиха желание да се присъединят към „Нова партия“. След масовото напускане на депутати от парламентарната група на НРП нейният състав намаля от 135 на 44 в 600-членния меджлис.