Красимир Петров: Сатанизираха полицията!

Бомбата до кортежа на Гешев прилича на нескопосан акт, заяви генералът

Новини
08:15 - 18 Май 2023
6014
Красимир Петров: Сатанизираха полицията!

"Поисканата оставка на главния прокурор Иван Гешев от Мария Габриел е жалка постъпка за държавата ни. И за имиджа, което това нещо поднася на Западна Европа. Точно политическата сила, която излъчи г-жа Габриел за премиер, поиска оставката на главния прокурор. А тя толкова години работеше под неговото крило, смея да кажа", заяви генерал Красимир Петров бившият шеф на СДВР.

"Гледах изявлението на Гешев в понеделник преди обед. Позволявам си да кажа, че познавам някои от членовете на Висшия съдебен съвет. Работил съм в бургаската дирекция. Познавам немалко съдии и прокурори, някои от тях сега са членове на ВСС.

С един от съдийската колегия съм говорил и коментирал за исканата оставка на главния прокурор. Те казват: “Погледни какъв е капацитетът на парламента. Какви са депутатите, колко им е умственият багаж, за да могат те да искат да ни контролират. Да, така е по закон и конституция, но те не са дорасли да искат от нас и реформи, и контрол”.

Унищожиха специализираното следствие и специализираната прокуратура къде с основание, къде без основание, изтъквайки, че са бухалки на управляващите. Даже и така да е. Къде беше главният прокурор тогава?" попита Петров, който е и бивш директор на Гранична полиция.

"В искането за отстраняването на Гешев дали се усеща дългата ръка на “лицето Бойко Методиев Борисов”, както вече го нарича г-н Гешев? Дългата ръка е на политиците, не бих коментирал само една личност. Ръката е на политическия елит, който иска удобен и угоден негов човек.

Не мога да кажа дали инцидентът с Гешев е инсценировка, това е нескопосан акт. Може би някой е искал да вдигне шум, да обърне внимание.

Вътрешният министър Демерджиев обяви, че степента на защита и бронировка на автомобила, който се ползва от главния прокурор, е с най-високата степен, с какъвто държавата разполага. От репортажите, които бяха излъчени, се видя - нито голяма дупка, нито ров, нито яма. По начина, по който бомбата или взривът е поставен долу в ниското, как ще застраши живота на главния прокурор? Значи по-скоро беше една шумотевица", анализира генералът.

"Крайно време е тези, дето са се събрали в парламента, и особено ръководителите на политическите сили, да си дадат сметка за какво са там. Те харчат едни пари, а на какъв хал е държавата.

Ще отворя една скоба. Отдръпнал съм се и не участвам в никакви проекти, нито в каквито и да било действия, но движейки се в страната и в столицата, все още от старите полицаи ме разпознават и те поставят въпроси.

Особено за сценките от 2020 г. пред бившия Партиен дом, а сега парламент, когато множеството затисна полицаите на колите и щеше да ги линчува. Последващите действия под колоните не ги оправдавам. Там някои от служителите си бяха позволили да малтретират граждански лица. Да, недопустимо е", коментира пред "24 часа" ситуацията с Народното събрание и дали то ще избере редовно правителство, след като ГЕРБ номинира Мария Габриел за премиер.

"Но тогава полицията я сатанизираха - всичко черно, всичко лошо, което можа да се сложи на масата, беше срещу полицията. Те поставят въпроса така: Със синдикатите, с които обявихме условията за достойното заплащане на нашия труд, се питаме защо депутатите не намалиха своите заплати?! Те всяко тримесечие ги индексират. Не ги интересува държавата на какъв хал е, те получават едни високи заплати", допълни той.

"В качеството си на гласоподавател, и имайки контакт с някои от депутатите, съм отговарял и питал политиците: “Аланкоолу, толкова ли е трудно да внесете едно предложение от вашата политическа сила в парламента и да поискате да си намалите възнагражденията?" И те ми отговарят: "Ама, г-н Петров, законът е такъв. Да не казвам с каква дума го нарекох депутата Еди-кой си - ... сплескан. "Ама, нали тези закони вие сте ги гласували и приели?!"

Слави Трифонов излезе с едно популистко предложение. Партиите да получават от субсидиите по един лев на глас. Също беше нескопосано. Значи като дадеш един лев на властна партия, бизнесът само това и чака. Да си купи една политическа сила, да си я командва и ръководи. И по отношение на субсидиите на партиите трябва да се подходи разумно. Ами парите за поредните избори?", гневи се Красимир Петров.

"Все си мисля, че политиците ще съставят редовно правителство. Но ще започнат взаимните обиди. Който подпомогне съставянето му, ще загуби част от електората си на бъдещите избори през есента. В ГЕРБ се обиждаха, че били изчегъртани или наричани токсични. Всяко опиране до тях носи негативизъм. За БСП виждаме, че вече са със замрели функции. А на тези, които дойдоха с гръмки фрази от отвъд океана, мога да кажа следното.

Всеки един, който е бил на Запад и най-вече в Америка, загърбва националните патриотични интереси. Всеки започва да реализира някаква политика, удобна и изгодна на презокеанските му господари", коментира Петров.

"Ако не успеят да съставят редовно правителство държавата ще е пред колапс. Разчитат на някакви пари по програмата за устойчивост и развитие. Тези пари не могат да ни ги дадат, след като няма стабилно управление. Веднъж се направи този план, след това той беше коригиран, никой не го подкрепи. Добър или лош, той беше план.

Но дори в Европарламента нашите депутати, които са от различните политически сили, и там се ритат по кокалчетата, и там не са единни и задружни, защото всеки гледа дали неговата политическа сила ще бъде с едни гърди пред другите.

Сега тук депутатите залагат едногодишно, тримесечно, шестмесечно правителство. Абе вие направете кабинета, дайте му фронт за работа, обединете се.

Недейте само да гледате теснопартийните си интереси и погледнете тези хора, чиито представители сте вие. Няма как да дойдат инвестициите при тази несигурност във вътрешнополитически план", каза още генералът.

"Добре би било България да стане президентска република... Смея да кажа, че сегашният ни президент е стойностен. Видя се колко много направи за страната с газовата връзка. Осигури азерски газ.

Но направете си сметка преди това какви президенти сме имали и каква президентска република би имало... Когато единия, като го избраха за президент, ръководителят на политическата сила го тупаше по гърба пред камерата и казваше: “Аз те направих президент, аз те направих!”. Кажете каква президентска република ще имаме тогава?", попита бившият директор на полицията.

"През 1996-1997 г., когато бяхте шеф на СДВР и попаднах в “окото на бурята”, имаше вероятност от избухване на гражданска война. И можеше да избухне, ако тогавашните ръководители на БСП в лицето на Георги Първанов и вече покойния министър на МВР Николай Добрев не бяха проявили разум.

Двамата бяха тръгнали да отстояват позицията, а от по-старите комунисти се лансираше максимата, че с бой се взема властта и с бой се отстъпва. Тогава, както и сега, новите много искаха да управляват. То се видя - не искам да им давам оценка - колко са кадърни. Разпердушиниха икономиката, разпродадоха, обогатиха се... Тогава от един техен вицепремиер вече се въведе мизата.

И му викаха Мистър 10%. Искаш нещо - 10%. И правителствата, които дойдоха след тях увеличиха мизата вече на различни проценти", разкри генералът.

Той отговори и на въпрос каква е сегашната ситуация на границата и може ли да се реши проблемът с бежанците.

"Не може Гранична полиция да се изолира и да се гледа самостоятелно само в нейния ъгъл. Тя се изграждаше като модерна, европейска, граничнополицейска структура. Това беше започнало при колегата преди мене и продължи и при моето управление.

Екип от немски специалисти в областта на Гранична полиция беше изпратен в България и се работеше по една програма. Но тогава международната обстановка беше друга. Нямаше го този наплив от мигранти.

За сегашната ситуация в световен мащаб са виновни американците. Те запалиха света. Покажате ми една точка, в която има военно огнище и конфликт, и те да не са движещата сила. Те доведоха и до този мигрантски натиск. Сега упрекват Гранична полиция. Не е по силите й. Преди време един колега каза, че били съкратени 1200 полицаи, което било пагубно.

За тогавашната обстановка, ръководейки се от програмата на немците, които казаха, че България като член на ЕС с Румъния и Гърция става вътрешна граница.

Не било необходим такова насищане с гранична структура в двете държави. И тогава от Гранична полиция бяха съкратени 1200 щатни бройки. Министър беше Михаил Миков от БСП.

Освободихме първо хората, достигнали пределната възраст 60 г. Тази бройка не стигаше и слязохме на по-долните възрастови граници.

След като обстановката се измени и мигрантският натиск се увеличи, можеше парламентът да погледне с друго око, своевременно да се вземат мерки, МС да гласува увеличение на щата. И същевременно да започне обучението и подготовката на граничните полицаи. Граничен полицай не се създава за седмица или две", сподели още той.

"За оградата не искам да правя коментари. Имал съм възможност да разговарям с колеги от Икономическа полиция на бургаската дирекция, които имат информация как е направена тази ограда и под чие давление. Затова е и на този хал", призна Петров.

"Не знам кой служебен ръководител е разпоредил "голият обиск" в Пловдив. То унижава човешкото достойнство. Ако имаш информация, че лицето "Х" търгува с дрога, имаш право да го дръпнеш настрани, да го обискираш и да го провериш. Има си начини. Но да съблечеш всички в едно заведение, е наистина унизително", завърши генерал Красимир Петров.