Красимир Вълчев притеснен: Расте броят на деца, идващи от необразовани семейства
Министърът на образованието сподели, че за 30% от първолаците българският език не е майчин
За между 25-30% от децата, които днес влизат за първи път в класната стая, българският език не е майчин. Данните са косвени, но бяха изказани от министъра на образованието Красимир Вълчев.
Това означава с още по-голяма сила, че предучилищната подготовка - на 5 и 6 години, както и детската градина от по-ранна възраст - са изключително важни за подготовката за образование.
Министър Вълчев призна и друг проблем - нараства броят на децата, които идват от семейства с ниско образование. Той обясни, че двете тенденции водят до натрупване на дефицити и самоизключване на ученици. МОН отговаря на това с проекти за допълнително обучение по български език.
Затова и Министерство на образованието настоява на ранното привличане и оставане на децата в училище. Мерките, които институциите взимат, са комплексни, включително и от тази учебната година влизат в сила правилата за получаване на социални помощи. Министър Вълчев подчерта, че вече и енергийните помощи са обвързани с посещението на децата в училище.
По отношение на днешния протест, организиран от учители за символично пиене на студена вода пред сградата на МОН, министър Красимир Вълчев посочи, че той е организиран от учители, които никога не са участвали в групите, работещи за връщане на деца в училище. Целта на наредбите е да затвърдят механизма, така че да се осигури съдействие на всички органи по проблема.
Ако се отиде на място по училищата ще се видят истинските проблеми - и това е отпадането от училище, тази акция е провокативна - така министър Вълчев отговори на готвения за днес символичен протест. Вълчев бе категоричен, че в училище няма джендър пропаганда, а протестът е организиран и подкрепен от групите за протест срещу Стратегията за детето. Министърът изказа съжаление, че протестните изказвания бяха подкрепени и от опозицията и това прави протестът политически.
"Необходими са "чрезвичайни усилия". Имаме няколко изтървани поколения. Нямаме право да бъдем съучастници на поредното поколение неграмотни. Затова направихме механизма, който е базиран на обща работа на институциите", коментира Вълчев.
Министърът заяви и че родителите могат да бъдат сигурни за защитата на личните им данни при въвеждане на електронните дневници. Такива ще получат всички, които училища, които желаят това, обясни Красимир Вълчев.