Лудият Макс е четвъртият най-млад шампион във Ф1

Верстапен спря серията от 4 поредни титли на Люис Хамилтън

15:17 - 15 Декември 2021
1821

След спиращото дъха Гран При на Абу Даби Формула 1 има своя нов световен шампион. Макс Верстапен спря серията от 4 поредни титли на Люис Хамилтън, като победи именно британеца в последната обиколка на последното състезание.

Така нидерландецът стъпи на върха в най-високотехнологичния спорт за първи път в своята обещаваща кариера. Пилотът го стори на 24 години и 73 дни. С това той се нарежда на четвърто място в класацията на най-младите световни шампиони във Формула 1.

Ето кои са останалите:

1. Себастиан Фетел

Първа титла: 2010 г.

Възраст: 23 години и 133 дни

Със своя Ред Бул през 2010 г. германецът стартира в заключителното рали в ОАЕ с пасив от 15 точки зад Фернандо Алонсо. Фетел обаче печели състезанието (25 т.), а испанецът остава седми (6 т.). Така той се превръща в най-младия световен шампион.

Любопитно е, че до 2013 г. Фетел става най-„зеленият” двукратен, трикратен и четирикратен първенец във Ф1.

Това не е всичко. През 2008 г. германецът се превръща в най-младия пилот, взел полпозишън и впоследствие спечелил състезание. Рекордът е поставен на легендарната писта Монца от 21-годишния Себастиан.

2. Люис Хамилтън

Първа титла: 2008 г.

Възраст: 23 години и 300 дни

Едва на втората си година от продължаващото и до днес приключение във Формула 1, британецът е провъзгласен за световен шампион. Преди последното Гран При на Бразилия Хамлтън води със 7 точки пред Фелипе Маса. На символичния домакин на състезанието му трябва да завърши първи, а британецът да е на шесто място или по-надолу. И плановете му се получават, но само няколко завоя преди края пилотът на Макларън изпреварва петия Тимо Глок с Тойота, който едва удържа болида си на мократа писта „Интерлагос”. С една точка повече от Маса, Люис Хамилтън завършва първи в крайното класиране.

Ако спечели още една титла, той ще бъде най-възрастният шампион във Формула 1 след Ален Прост, който през 1993 г. триумфира на 38 години и 215 дни.

3. Фернандо Алонсо

Първа титла: 2005 г.

Възраст: 24 години и 57 дни

В жестоката конкуренция на Михаел Шумахер и Ферари през 2005 г. испанецът слага край на 5-те поредни титли на германеца. Представянето на Алонсо носи и първата конструкторска титла за отбора му – Рено.

Втори в шампионата остава Кими Райконен, като той е победен с цели 21 точки и цялата интрига е приключена няколко кръга преди края. По това време именно Фернандо Алонсо става най-младият световен шампион, преди Хамилтън и Фетел да го задминат.

4. Макс Верстапен

Първа титла: 2021 г.

Възраст: 24 години и 73 дни

Най-младият, стартирал в състезание пилот – на 17 години и 166 дни.

Най-младият победител в рали – на 18 години в Испания през 2016 г. С това изпреварва Фетел във вечната класация.

5. Емерсон Фитипалди

Първа титла: 1972 г.

Възраст: 25 години 273 дни

Преди 49 г. бразилецът Емерсон Фитипалди става най-младият световен шампион във Формула 1 и носи титлата при конструкторите на своя тим LOTUS.

Крайният резултат е 5 победи в 12 старта и 16 точки аванс пред подгласника Джаки Стюарт с Тирел.