Мартин Димитров изригна: Референдумът ще прекрати валутния борд, носи забрана за 20 години
"Възраждане" искат да сринат финансовата система, като заобиколят Конституцията, отсече Явор Божанков
Страховита теза прокара депутатът Мартин Димитров. Той заплаши, че ако бъде гласуван формулирания въпрос на референдума на "Възраждане", това означава да се прекрати валутния борд плос последваща забрана да бъде възстановен 20 години след това.
"Прекратява се валутния борд и не само че го отменяш веднага, а следващите 20 години не можем да го въведем. Защото ти отхвърляш валутата. Кога България е имала официална валута? Преди 1989 г. е имало една официална валута, стпестявания и всичко са били в лева, имало е и преводни рубли, върна се назад икономистът.
Ако такъв въпрос бъде гласуван, се поставя въпрос дали спестяванията могат да бъдат в други валути. Цялата работа е крайно непремислена, неподготвена и води тежки икономически проблеми. Ще се създадат чисто икономически проблеми. Не виждам как разумен човек да подкрепи такъв въпрос, изригна Димитров.
На трибуната излезе Александър Симидчиев, който помоли Димитров да уточни термините "разчетна, разменна, спестовна". Моля да ми обясните като на човек, който не е икономист, призова той.
Валутният борд, колега Симидчиев означава, че левът е привързан към разменна валута – първо към марката после към еврото. Предполага, че всеки лев може да е свободно конвертиран срещу фиксиран курс. Когато се зададе въпрос за единствена официална валута, други разчетни единици отпадат. Дали е лоша цел и подготовка, или не е подготвено умишлено, незнам, отсъди той.
"Възраждане" усложняват нещата. Ако такъв въпрос бъде зададен и подкрепен, не само че отпада бордът, ами отпада за следващите 20 години, защото основният му принцип е нарушен.
Има ли държава, която да е правила такъв експеримент?, запита риторично Димитров. Не, няма. Малка отворена икономика да се отказва от валутния борд. Има сигурен ефект – нарастване на инфлаицята, която не може да бъде овладяна. Ако допуснем отмяна борда без перспектива – ще получим постоянно нараствашща инфлация, обезценяване на парите и тежки иконмически проблеми. Нито за момент не съм имал колебание как се гласува по такъв референдум. Гласува се против, защото не може да се допусне подобен икономически тежък казус. Не може да си играем с българската икономика по този начин, заключи икономистът.
Незнам дали е резултат от лоша редакция или има цел да срине борда. Ще ви спрем, хора! Вие ставате опасни за българската икономика, изригна Димитров.
Въпросът е противоконституционен, изказа се и Явор Божанков. Референдумът почива на хомофобия. Всичк конституционалисти казват, че НС е длъжно да взима решение. То упражнява предварителен контрол дали е законосъобразен. Той не е такъв, казва го гуверньорът. Въпросът е опасен, искат да се стабилизира финансовата система, отсъди депутатът.
Някой режим в Кремъл може да го иска, но не вярвам това да е българска политическа партия.
Всички аргументи на "Възръждане" се базират на доклад, от който са вадени отсделни пасажи. Ползите от еврото не са под съмнение, бе категоричен той. Няма референдум след приемане на единния банков съюз, това го казва БНБ, казва Божанков. Защо "Възраждане" не го направиха в 2020-а година, сега след дъжд качулка, уточни той.
Възражгдане искат да заобикольт законите и Конституцията на България, заключи Божанков.