Министри на ЕС натискат Унгария да даде рамо на ембаргото на руския петрол

Будапеща чака стотици милиони евро от блока, за да смекчи цената на отказа от горивото

Новини
13:05 - 16 Май 2022
1174
Министри на ЕС натискат Унгария да даде рамо на ембаргото на руския петрол

Външните министри и министрите по европейските въпроси на ЕС се опитват публично да окажат натиск Унгария в понеделник да отмени ветото си върху предложеното петролно ембарго срещу Русия, като Литва каза, че блокът е "държан заложник от една държава-членка".

Ембаргото, предложено от Европейската комисия в началото на май, ще бъде най-суровата санкция след инвазията на Москва на 24 февруари в Украйна и предвижда изключване на държави от ЕС, които са най-зависими от руския петрол.

Но Унгария, най-близкият съюзник на Москва в ЕС, заяви, че иска стотици милиони евро от блока, за да смекчи цената на отказа от руския петрол. ЕС се нуждае от съгласието на всички 27 държави, за да наложи ембаргото.

"Целият Европейски съюз е държан заложник от една държава-членка... трябва да се споразумеем, не можем да бъдем заложници", каза литовският външен министър Габриелиус Ландсбергис, когато пристигна за среща с колегите си.

Няколко министри директно назоваха Унгария по име, докато разговаряха с репортери, но Румъния каза, че зависи от блока да приобщи Будапеща към санкциите.

Унгарският външен министър Петер Сиярто заяви на страницата си във Фейсбук на 11 май, че не се вижда решение.

Той каза, че правителството на премиера Виктор Орбан се нуждае от "стотици милиони долари" за унгарските рафинерии, увеличаване на капацитета на капацитета на тръбопровод от Хърватия и компенсация за унгарската икономика.

Много външни министри обаче казаха, че петролното ембарго все пак ще има, дори и да отнеме повече време за постигане на споразумение.

"Този пакет (от санкции) ще бъде приет и петролът ще бъде включен", каза висшият дипломат на Естония Ева-Мария Лиймец, позиция, подкрепена от други, включително Люксембург и Румъния. Испания също подкрепи предложението на Комисията.

Петролното ембарго, вече наложено от Съединените щати и Великобритания и което ще последва пет рунда на по-ранни санкции на ЕС, се разглежда като най-добрият начин за намаляване на руските приходи, финансиращи войната в Украйна.

Върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел миналата седмица сигнализира, че срещата в понеделник може да се превърне в преломен момент . Преди заседанието той заяви, че прави всичко възможно, за да отблокира ситуацията.

Някои дипломати сега посочват срещата на върха на 30-31 май като момент за споразумение за поетапна забрана на руския петрол, вероятно в срок от шест месеца, с по-дълъг преходен период за Унгария, Словакия и Чешката република.

Припомняме, че България засега поне на думи заявява, че ще наложи вето на решението за налагане на петролно ембарго, ако не попадне сред страните, попадащи в списъка с изключенията.