На 100 млрд. планети може да има живот
Засега това са само математически изчисления
В нашата галактика има 100 милиарда обитаеми планети, подобни на Земята. До този извод стигат изследователи от различни области на знанието.
Според астрономите в нашата галактика Млечен път може да има над 100 милиарда светове, подобни на Земята, които биха могли да съдържат живот. Във Вселената има приблизително 500 милиарда галактики, което означава, че обитаемите планети може да са около 50 000 000 000 000 000 000 000 000.
Ако има повече вселени, цифрата значително се увеличава. Тъй като астрономите не могат да видят нашата галактика в нейната цялост, те не могат да знаят точно и дори приблизително на колко планети е вероятно да имат живот. Изследователите на този етап изчисляват масата на нашата галактика и колко от тази маса се състои от звезди. Въз основа на тези изчисления се смята, че нашата галактика е дом на най-малко 400 милиарда звезди.
Съществуват изчисления, които сочат, че Млечният път може да съдържа средно от 800 милиарда до 3,2 трилиона планети, на които е възможен живот. Някои експерти обаче смятат, че броят им може да достигне до 8 трилиона. Учени от НАСА смятат, че има приблизително 1500 от горепосочените планети в Млечния път, разположени в рамките на 50 светлинни години от Земята.
Тези заключения се основават на наблюдения, направени за период от 6 години от Anomaly Lensing Network, основана през 1995 г. Изследователите стигат до заключението, че съществуват много повече планети с размерите на Земята, отколкото планети с размерите на Юпитер. През юни 2017 г. НАСА обявява, че са открити 10 нови планети извън нашата слънчева система, които най-вероятно са със същия размер и температура като Земята и могат да съдържат живот.
Д-р Фил Йок от катедрата по физика в университета в Окланд казва:
„Кеплер открива планети с размерите на Земята, които са доста близо до своите звезди, а астрономите изчисляват, че в Млечния път има около 17 милиарда такива планети. Тези светове са много по-горещи от нашата планета, въпреки че някои от тях може да имат подобни температури (и по този начин да бъдат обитаеми), ако обикалят около студена звезда, наречена червено джудже. Нашето предложение е да се измери броят на планетите със земна маса, обикалящи около звезди на разстояния, които обикновено са два пъти по-големи от разстоянието от Слънцето до Земята. Следователно нашите планети ще бъдат по-студени от Земята. Резултатите от Kepler и MOA предполагат, че трябва да получим добра оценка за броя на подобните на Земята планети в Млечния път. Предполагаме, че броят на такива планети ще бъде около 100 милиарда. Разбира се, ще бъде дълго пътуване от измерването на това число до реалното намиране на обитаеми планети, но това ще бъде стъпка по пътя.