Насер Ал-Атия спечели шестия етап на Рали Дакар

Спорт
17:30 - 09 Януари 2026
927
Насер Ал-Атия спечели шестия етап на Рали Дакар

Катарският пилот Насер Ал-Атия спечели шестия етап на Рали Дакар в петък, като триумфът за Дачия бе двоен, тъй като втори остана съотборникът му Себастиен Льоб. Това бе 49 етапна победа на Ал-Атия на Рали Дакар, като той направи забележителното постижение 19 поредни години да запише поне по един успех в състезанието.

55-годишният катарец, който е петкратен шампион в ралито, измина 326 км, които бяха по хронометър, за 3:38.28 часа, докато френският му съотборник в Дачия Сандрайдърс Льоб остана на 2.58 минути зад него. На трето място остана американецът Сет Кинтеро с Тойота Газу.

Така в генералното класиране именно Насер Ал-Атия излезе на първо място, като изпревари досегашния лидер Хенк Латеган (Рапублика Южна Африка, Тойота) и го води вече с повече от 6 минути. Трети е испанецът Нани Рома, който изостава малко повече от 9 минути.

"Доволен съм от представянето ни и е фантастично да бъдем начело в деня за почивка", заяви Ал-Атия. "Сега трябва да направим стратегията си за втората седмица на състезанието", добави той.

"Доставихме си удоволствие. Припомних си с каква скорост може да се кара през дюните и наистина е невероятно", каза Себастиен Льоб, който е деветкратен шампион в световния рали шампионат, но няма титла на Дакар.

При мотористите спечели американецът Рики Брабец (Хонда), който закова хронометъра на 3:41.33 часа. Той изпревари испанеца Тоша Шарейна (Хонда) с малко повече от минута, а трети остана Даниел Сандърс (Австралия, Ред Бул КТМ), който пък завърши само на три секунди зад Шарейна.

В генералното класиране обаче именно Сандърс продължава да бъде лидер, като втори вече излезе Рики Брабец, а трите е победителят от вчерашния етап Лусиано Бенавидес (Аржентина, Ред Бул КТМ).