Нургюл Салимова срази световната шампионка в първия ден от първенството по блиц шахмат

Българката е 16-а в общото класиране

Актуални новини
18:19 - 29 Декември 2023
5088

Нургюл Салимова записа престижна победа в първия ден на Световното първенство по блиц шахмат в Узбекистан.

Българката надви актуалната световна шампионка в класическия шахмат - Дзю Уъндзюн. Салимова накара китайската си опонентка да се предаде на своя 27-и ход, с което записа изключително престижен успех в този формат на шахмата.

Така след изминали девет от общо 17-те кръга на Световното по блиц шахмат, Салимова има актив от 6 точки и се намира на 16-ото място в класирането.

Същият актив има и другата българка Антоанета Стефанова, която обаче е с позиция назад заради по-слабите си допълнителни показатели.

Всичко това се случи само ден, след като Нургюл Салимова завърши на престижното четвърто място в крайното класиране по ускорен (рапид) шахмат.

Лидер след първия ден на блиц шахмата е Валентина Гунина от Русия с 8,5 точки, като тя има аванс от точка пред общо пет състезателки.