Отново дупка в системата: Липсва животоспасяващо лекарство срещу рак
Над 300 лекарства изчезват от пазара, някои нямат алтернатива

За липсващо лекарство в аптеките съобщава НОВА по зрителски сигнали. Става въпрос за медикамент за лечение на пациенти с онкологични заболявания. За проблема признаха и от Здравното министерство.
Лекарството е „Зекуипра” – медикамент с активна съставка летрозол, прилага се за хормонално лечение на карцином на млечната жлеза. Подпомага спирането на растежа на туморните клетки и разпространението им в други части на тялото.
Оказва се, че проблемът с недостига му е хроничен. В конкретния случай – до Изпълнителната агенция по лекарствата е постъпило уведомление за временното спиране на продажбите с обяснението „непредвидени обстоятелства, свързани с производството“. Очаква се нови доставка да има през май.
За майката на Калина Сотирова борбата с рака на гърдата започнала през 2020 година. „Тя има агресивен рак на гърдата и от 5 години насам вече е на такава хормонална терапия“, обясни тя.
Терапията ѝ обаче е прекъсната, защото лекарството не може да бъде открито в нито една аптека. „Лично ние се опитваме да го намерим вече два месеца. Във всички аптеки, които обиколих отговарят, че не знаят кога ще дойде“, разказва Сотирова.
Че проблемът не е прецедент, признават и фармацевтите. „При нас няма доставки приблизително от два месеца, но и преди това не бяха много редовни, т.е. и преди това имаше дефицит“, съобщи председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов.
Вносителите на медикамента обясниха, че причините за липсата на лекарството е авария в производствената линия в завода в Португалия. Нова доставка се очаква до началото на май.
От Здравното министерство също е постъпила информация за временното преустановяване на продажбите. От ведомството допълват, че на българския фармацевтичен пазар има и други продукти със същата активна съставка. И насочват пациентите към лекарите си, за да назначат временна алтернативна терапия.
Медиците обаче все още изписват липсващия медикамент. „Идват, то е често предписван продукт по принцип, защото за съжаление това заболяване е често срещано. Явно информацията не стига до тях, нямат връзка с нашата система, освен да звъннат по телефона, както се случва от време навреме няма друг начин да разберат“, обяви Костов.
„Не е допустимо, защото това влияе на тяхната терапия“, каза Сотирова.