Партиите трябва да върнат бързо 15 милиона лева
Ако не го направят доброволно, ще им бъдат удържани пари от следващите траншове, реши правната комисия на парламента
Партиите, които са получили държавни субсидии, трябва да върнат надвзетите суми, реши официално правната комисия на парламента на заседание в четвъртък, 13 юни. Решението беше взето почти без дебат и с пълно единодушие.
Скандалът избухна преди месец, когато "Шоуто на Слави" разкри, че вместо 11 лева на глас, партиите са взимали над 13 лв. Така, вместо да получават 32 млн. годишно, те са взимали 38,5 млн. Сумата, която политическите формации трябва да върнат, е общо 14,6 млн. лв. Почти всички от тях са парламентарно представени - ГЕРБ, БСП, ДПС, "Обединени патриоти", "Воля". Пари обаче ще трябва да връща и популистите от "Възраждане" на варненския бизнесмен Костадин Костадинов, която на парламентарните избори събра над 1% и така получи право на държавно финансиране. Утре това ще бъда окончателно гласувано и в пленарната зала.
Сумите ще бъдат удържани от бъдещата субсидия, която по принцип се превежда на четири транша в календарната година. "За тези, които получават субсидия, а не върнат доброволно, от втория им транш за 2019 г. ще получат 70%. Вторият транш ще бъде преизчислен по разпоредбите на този законопроект. От всички следващи траншове по 50%", коментира зам.-министърът на финансите Росица Велкова.
Партиите и коалициите, които вече не получават субсидии, ще имат срок до 31 декември 2020 г. да върнат надплатеното. Това ще важи и ако дотогава бъдат насрочени предсрочни парламентарни избори и някоя от получаващите субсидия партии я изгуби.
Тези, които получават субсидия, но не върнат надплатеното доброволно, ще получат с 30% по-малко от сумата, която трябва да получи във второто плащане за годината. Следващите два транша пък ще бъдат намалени наполовина, гласи одобрената методика.