Перник вдига раждаемостта на София

(Пак) Затвориха Родилното заради липса на акушерки, пренасочват бъдещите майки към столичната болница "Света София"

Новини
13:43 - 09 Юли 2025
960
Перник вдига раждаемостта на София

От днес до края на месеца временно преустановява работата си отделението по акушерство и гинекология (АГ) към Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) "Рахила Ангелова" в Перник. 

Директорът на лечебното заведение в оставка Емил Ненков съобщи за БТА, че работещите в него излизат в планиран отпуск, заради което временно ще се преустанови приемът на родилки от региона.

"Към момента няма възможност за намиране на акушерки,

защото работещите в отделението излизат в почивка,

тъй като имат голямо количество натрупани отпуски. През тези 20 дни ще се използва вариантът родилките да бъдат пренасочени към Първа специализирана акушеро-гинекологична болница за активно лечение "Света София" в столицата, с която имаме договор. Разговарях с директора на здравното заведение и той ме увери, че всички пациентки от Перник ще бъдат приоритетно приемани при тях", каза Ненков.

Така пернишките бебета ще се раждат в столицата

и така ще увеличат прираста на населението ѝ, а и ще се сдобият със софийски ЕГН-та, съгласно Закона за гражданска регистрация.

Той обясни още, че това е най-близката общинска болница извън миньорския град, където нуждаещите се от родилна помощ няма да доплащат за престоя си.

Директорът на МБАЛ "Рахила Ангелова" коментира, че АГ отделението в Перник ще продължи да работи и в идните няколко дни, но без да извършва спешен прием, като по време на този период ще се изписват новородени.

"Касае се за 10-12 родилки прогнозно.

Миналият месец в отделението е имало под двадесет раждания. 

Надяваме се, че от 1 август ще възобнови дейността си. Водим разговори и с други акушерки, които евентуално могат да се присъединят с дежурства. Завеждащият отделението и старшата акушерка категорично настояват същите да са на постоянен договор. Такъв вариант обаче трудно може да се намери. Единствената алтернатива за момента е да бъдат давани дежурства от външни акушерки и ако има добра воля, и желание, може да се направи график", уточни директорът.

Преди дни за ситуацията в АГ отделението в Перник предупреди и началникът му д-р Ивайло Лазов. Той съобщи, че графикът с дежурствата е осигурен до 8 юли,

след което по всяка вероятност отделението ще затвори врати в рамките на поне месец.

Няколко дни по-късно от Регионалната здравна инспекция в Перник беше съобщено, че отделенията по акушерство и гинекология и по неонатология към болницата "Рахила Ангелова" в Перник няма да работят до края на този месец. Като причина е посочена невъзможността за осигуряване на 24-часово медицинско обслужване.