Плевенски болници бедстват заради безводието

Пациенти ходят до тоалетна с големи бутилки, които да изливат след себе си, но хигиената е безобразна, споделят лекари

Новини
13:11 - 16 Ноември 2024
2510
Плевенски болници бедстват заради безводието

Кризата с безводието в страната и проблемите с водопреносната мрежа завладяват все повече населени места в страната. Хората недоволстват, защото не могат да търпят дълго живот без вода. БНТ разказва за болниците в Плевен.

Повече от 10 са здравните и лечебни заведения в града и почти всички са на режим – по 16 часа в денонощието няма вода. Ръководството им търсят варианти за справяне с проблема, но всички са временни. Лекарите са притеснени, че ако скоро не се намери генерално решение, някои от тях ще трябва да затворят, изправени пред невъзможността да осигурят даже елементарните хигиенни условия.

В този Диагностично-консултативен център има 50 лекарски кабинета. И след като повече от месец се мъчили с безводието, намерили временно решение – вече монтират трети резервоар.

"Елементарни хигиенни изисквания трудно ги спазваме. Тука минават огромен брой пациенти с най-различни заболявания – от вирусни инфекции до кардиологични. Нямате представа какво затруднение ни е", обясни специалистът по Образна диагностика д-р Ценка Балтова.

"Видяхме зор, определено казано, защото невъзможно е да се работи без вода Става въпрос за медицинско заведение. Най-малкото персоналът трябва да си мие непрекъснато ръцете", коментира управител на ДКЦ и болнично заведение д-р Владимир Андреев.

Д-р Владимир Андреев обаче има и други притеснения - из града се носел слух, че режимът ще става още по-драстичен. А място за четвърти резервоар в поликлиниката няма, нито пък имат ресурс да я пречистват.

"Ако тази вода започне да застоява и да се образуват някакви микроорганизми в нея, защото ние не можем да я контролираме, крие своите рискове. В болницата, Слава Бога, засега няма режим. Не знам. Ако и там се случи, може би ще трябва да затворим… В болницата са перални, кухни, автоклави, миялни машини за инструменти. Ако там има режим, там не мога да осигуря такъв обем", каза д-р Андреев.

В болницата, където Мария Дикова ходи на физиотерапия, са намерили друг подход към проблема.

"За да влезем в тоалетната, има пълни бутилки, грамадни бутилки, които ползваме, защото евентуално трябва някой да отиде в тоалетната… Страшно, ужас", обясни Мария Дикова.

Според д-р Владимир Андреев, докато се чака построяването на язовир Черни осъм, от ВиК може да кандидатстват по европейски проекти за подмяна на водопроводната мрежа.

"Ако са верни тези цифри за над 70% загуби по трасетата на ВиК… Доколкото знам Плевен е един от малкото градове в България, където не е имало воден цикъл… Тука има участъци, където всяка седмица се правят ремонти. На един участък от 500 метра има поне 15 кръпки на асфалт, където са копали заради ремонт на тръбата", каза д-р Владимир Андреев.

В Плевен обаче не са оптимисти, че в близките години проблемът с водата ще се реши, ако не се намеси държавата.