Почина диригентът Алексей Измирлиев

Новини
18:08 - 11 Юни 2026
1378
Почина диригентът Алексей Измирлиев

Диригентът Алексей Измирлиев ни напусна на 10 юни 2026 г. след кратко боледуване, пише БТА. Българската музикална култура загуби един изключителен музикант, отдаден артист и ярка личност, посветила живота си на диригентското изкуство, съобщиха от семейството.

Алексей Измирлиев е роден през 1951 г. Завършва дирижиране в Държавната музикална академия в София при проф. Константин Илиев и работи с маестро Добрин Петков. По-късно е избран от Министерството на културата за първия български стипендиант в Германия по линия на Германската академична служба за обмен, където получава майсторска диплома във Висшето училище за музика в Мюнхен в класа на проф. Херман Михаел. Усъвършенства изкуството си при едни от най-големите диригенти на XX век – Серджиу Челибидаке, Франко Ферара и Карло Мария Джулини.

През 1980 г. печели трета награда на международния диригентски конкурс „Виторио Гуи“ във Флоренция – признание, което поставя началото на впечатляваща международна кариера. Професионалният му път преминава през Варненската и Русенската филхармония, Фестивалния симфоничен оркестър, Българския камерен оркестър, както и Нов симфоничен оркестър, на който е основател и първи музикален директор.

Работи и в Аржентина като музикален директор на Симфоничния оркестър към Националния университет в Сан Хуан и на Филхармоничния оркестър в Мендоса. По-късно е главен диригент на Оперно-филхармоничното дружество в Русе, музикален директор на Българския камерен оркестър в Добрич и главен диригент на Държавна опера – Пловдив.

Алексей Измирлиев дирижира всички български симфонични оркестри и оперни театри и гостува на сцени в Европа, Азия и Южна Америка. Изявява се в престижни концертни зали в Испания, Япония и по света, а сред артистите, с които работи, са имена като Ханс Вернер Хенце, Лучано Берио и Янис Ксенакис. Репертоарът му обхваща огромен диапазон – от класическите и романтичните шедьоври до музиката на съвременните композитори.