ПОЛЕЗНО: Седем билки срещу кашлицата
Важно: ограничете цигарите и дори не пушете, защото така допълнително натоварвате дихателните пътища и имунитета
Идва времето на грипа, а с него и кашлицата. Гърлото е първият „буфер”, който спира попадналите в тялото вируси и бацили. Кашлицата е именно такъв „отговор” срещу тях, за да се спре проникването им по-нататък.
Въпреки, че тя може да бъде суха, къртеща, „лаеща”, народната медицина ни се притичва на помощ. Билките могат да ни помогнат както в първите часове от появата на кашлицата, така и като допълнително средство при грип.
Често кашлицата е единственото оплакване, което имаме. Важното е да се следи дали тя е съпроводена с отпадналост, температура, втрисане, липса на апетит и други симпоми, пише zdravnitza.com.
Добре е да опитаме със затоплящи чайове, комбинации от отвари, за да си помогнем. Наред с много популярните рецепти като запарка от липа, отвара от начукани орехи, различни компреси и външни мазила, е добре да включим в храната си и повече пресни плодове и зеленчуци, богати на витамини и да поизоставим чипсове, тлъсти меса и обилното хранене. Освен това е важно да се следи как се променя кашлицата: усилва ли се или отслабва, появат ли се храчки, какви са те на цвят, става ли кашлицата по-суха и т.н. Ако процесът се задълбочава, то тогава е добре веднага да се потърси лекар.
Още няколко съвета при кашлица и простуда: ограничете цигарите и дори не пушете, защото така допълнително натоварвате дихателните пътища и имунитета. Не смесвайте различни сиропи за кашлица. Направете така, че да успокоите кашлицата вечер и нощем, за да можете да поспите. През деня кашлицата по-лесно се понася. Пийте чайове и течности, които затоплят гърдите. Овлажнявайте въздуха в стаята, а също проветрявайте регулярно.
1. Исландски лишей (Cetraria islandica)
Растението има доказано омекчаващо и отхрачващо действие, тъй като съдържа много слузни вещества. То се препоръчва при мъчителна суха кашлица. В народната медицина е особено ефективно използването на исландски мъх в съчетание. Те включват растения като градински чай, мента, подбел, мащерка, хвощ, каламус, листа от коприва, корен от женско биле.
2. Ружа (Althaea officinalis L.)
Употребяват се цветовете, листата и корените на растението. Корените съдържат слуз, нишесте, пектин, бетаин, аспарагин, фигастерин, обикновено масло, захари и соли, а цветовете и листата – главно слуз, етерично масло, витамин С и др. Интересното е, че лечебната ружа вирее както в Европа, така и в Западна Азия, и обича предимно солени почви, напр. в близост до морето.Ружата се препоръчва като смекчаващо средство при кашлица, болки в гърлото, при възпалени венци.
3. Теснолист живовляк (Plantago lanceolata)
От 11-и век билката е позната в народната медицина като утвърдило се лечебно средство при кашлица. Сред полезните му свойства са неговия противовъзпалителен, антибактериален, противомикробен, отхрачващ ефект. А също и действа регенеративно, аналгетично, антисептично при третиране на гнойни процеси и рани. Действа още епителизиращо, кръвосъсирващо, има слабително и диуретично действие.
4. Слез (Malva)
Използват се листа или цвят. Препоръчва се при при остри инфекции на горните дихателни пътища. Билката е богата на танини, гликозиди, слузни вещества, минерали, етерични масла, както и на малвин и малонил малвин, нафтохинон малвин А, а също и витамини А, В, С, Е. Действа противовъзпалително, бактерицидно, омекотяващо и успокояващо лигавиците, а също повишава имунитета.
5. Обикновен бръшлян (Hedera helix)
Като лечебно средство се споменава още в античността. Днес са разработени редица препарати с растението срещу кашлица,бронхит, астма при децата и при коклюш (магарешка кашлица). Дрогата се приготвя от листата, които могат да се берат по всяко време на годината, но най-подходящо се счита времето за цъфтежа (от август до декември),
6. Тамян
Тамянът, който се използва за кадене при религиозни обреди е смола, която се добива от растения от рода Босвелия: предимно тамяново дърво (Boswellia carteri) и свещената босвелия (Boswellia sacra). Те растат в Източна Африка и Югозападните части на Арабския полуостров.
В античните и средните векове бил широко прилаган в медицината: предписвал се срещу запек, за стимулиране на рани, при кашлица и пресипналост. Напр. при астматичен бронхит се препоръчва да се издълбаят ябълки и в тях да се сложи по малко бял тамян. Пекат се и се изяжда по 1 ябълка сутрин, обед и вечер.
7. Иглика (Primula)
В народната медицина се използват цветовете, листата и коренът на лечебната иглика. Коренът е богат на гликозиди като примеверин и примулаверин, както и тритерпени и сапонини. От своя страна листата и цветовете на лечебна иглика съдържат много флавоноиди. Ето защо билката действа седативно (успокоително) и спазмолитично (отпускащо гладката мускулатура). Препоръчва се при бронхит с влажна и суха кашлица.
Научете повече за Босвелия ползи и Босвелия за щитовидна жлеза - от сайта за хранителни добавки VITAMAG, където информацията е представена по лесен и разбираем начин.