Президентът с важно изказване за българската икономика

В последните години се ускори работата в Инициативата „Три морета“ по направление транспортна, енергийна и дигитална инфраструктура.
Това каза президентът Румен Радев по време на участие в конференцията „Инициативата „Три морета“ – между Геополитическата конфронтация и прагматичния реализъм“, предаде репортер на Агенция „Фокус“.
„Ние трябва да имаме ясна представа винаги когато говорим за дадена международна инициатива какъв е нейният геополитически формат, какви са нейните външни измерения, но и какъв е отзвука вътре, какви са ползите и перспективите.
Ако гледаме от наша гледна точка аз бих перифразирал това много добро заглавие „Инициативата „Три морета“ – между инсинуациите, вътрешнополитическата употреба и реалните ползи за страната“. Още с поемането на домакинството на тази инициатива миналата есен от България започнаха всевъзможни спекулации. Връщане сто години назад идеите на полския маршал Пилсудски за междуморие, противопоставяне на Русия и започнаха да се проектират всякакви теории в тази посока“, заяви той.
„Тази Инициатива се развива в съвсем друго време и геополитическо пространство. Аз затова ще започна какво не е Инициативата „Три морета“, защото вървят всякакви спекулации как виждате ли това е политиковоенен съюз срещу Русия. Нито е съюз, нито е военен, нито е срещу Русия“, добави Радев.
„Следваща спекулация е как тази инициатива целяла да отреже тръбите на руския газ от Изток на запад.
Страшно нелепо е това да се твърди точно в страна, участничка в тази инициатива, където една тръба, наречена „турски поток“ мина със завидна скорост през България и не само мина, а и ние българите платихме за нея до стотинка, влизайки в дългове, за да пренесем безплатно руски газ от Турция до Сърбия. Така че няма никаква почва едно такова твърдение. Видяхте, че и „Северен поток“ вече приключва успешно“, допълни още президентът.
„Инициативата била, за да откъсне нашия регион от ЕС. Нищо подобно. Европейската комисия и Германия са стратегически партньори на тази инициатива и нейната основна цел е по-бързото социално и икономическо сближаване между Източна и Западна Европа. Така че аз приветствам тази конференция, защото тук можем да изказваме тези, които се базират на факти“, каза още той.
„Тази Инициатива е платформа за регионално развитие, която обхваща 12 държави от Централна и Източна Европа“, добави Радев.
„Той добави, че включва тези държави, защото като изключим Австрия, всички останали имаме сходна историческа, икономическа и социална траектория на развитие последното столетие. „Затова обединявайки нашите усилия, ние можем да бъдем много по-ефективни, когато се обединим заедно с общи усилия по-бързо да се интегрираме в Европа, много по-бързо да постигнем конвергенция и необходимия, бих казал изравняващ се, социален статус с останалите държави от Западна Европа“, заяви още президентът.
„Това е неинституционална платформа за диалог на ниво президенти, но нейната цел е именно търсене на най-ефективни пътища за синергия. Отивайки към прагматизма, първото нещо, което виждаме, че транспортна, енергийна и дигитална инфраструктура на нашия регион е много по-неразвита отколкото богатите Западни държави. Равнището и качеството на живот са право пропорционални на развитието на тази инфраструктура. В последните години работата вътре в инициативата се ускори в това направление, в преследването на тази много важна цел“, каза той.