Проф. Калинов: ЦИК ще даде казуса с ДПС на Административния съд

Единственият изход е двете фракции да участват като физически лица, включени в листите, отсъди бившият член на комисията

Новини
17:20 - 05 Септември 2024
1836
Проф. Калинов: ЦИК ще даде казуса с ДПС на Административния съд

"ЦИК не може да вземе решение за ДПС. Получава се "Параграф 22". Това обясни пред БНР проф. Красимир Калинов, бивш член на ЦИК.
 

Централната избирателна комисия прие документите и на двете враждуващи крила в Движението. Групата на Доган отива на изборите под името "Демокрация, права и свободи – ДПС".

Тя ще се яви в коалиция със СБОР и Земеделски народен съюз. Групата на Пеевски ще участва във вота с партиите "Български глас" и "Новите лидери". Това ще стане, ако ЦИК реши да регистрира двете коалиции. Централната избирателна комисия поиска от двете враждуващи крила да докажат, че партия ДПС не е част от тях. 

Единственият изход е двете враждуващи фракции на ДПС да участват в изборите не като коалиция с други партии, а като физически лица, които просто да бъдат включени в листите, обясни проф. Калинов пред БНР.

"Ако те не се разберат и настояват на абревиатурата "ДПС", няма как да стане. Т.е. забравяме за ДПС като абревиатура. Ако не го направят, тогава ЦИК трябва да отхвърли регистрацията и Административният съд да решава. Мисля, че  ЦИК ще прехвърли решаването на въпроса към Административния съд. Ако той бъде последователен, най-вероятно ще реши и двете да не участват в изборите, ако настояват на абревиатурата". 

Това, което ЦИК не може да направи, е да  регистрира и двете, отбеляза той. 

"Това е ситуация, която съдава доста главоболия. До края няма да е ясно кой има право да участва в листите".

Централната избирателна комисия не трябва да бъде на едно място с НС и депутатите, отбеляза проф. Калинов.

Той посочи основните проблеми, които трябва да реши ЦИК преди вота. 

"Важно е за изборите да се уточнят параметрите на това, което наричаме недействителен глас. Изтича гаранцията на принтерите. Те ще започнат по-често да гърмят. Освен това няма строга процедура по валидиране на софтуера".