Прокуратурата е окончателно осъдена за над 25 000 лева за полицейската инсценировка със скъсан пагон

Новини
11:16 - 12 Юни 2024
1943
Прокуратурата е окончателно осъдена за над 25 000 лева за полицейската инсценировка със скъсан пагон

Прокуратурата е окончателно осъдена да плати обезщетения и разноски за над 25 000 лева заради скандално инсценираната от полицаи хулиганска проява със скъсан пагон.

Става дума за известния случай от 2013 г., когато двама младежи бяха бити и задържани в столичното Първо районно управление на полицията, а след това обвинени в хулиганство и за скъсана полицейска униформа. Едва в края на 2018 г. Александра Стоилова и Иван Цонев бяха оправдани, а в мотивите към присъдата се казваше, че показанията на полицаите по делото „са дискредитирани до такава степен, че съдът не може да им се довери в която и да било тяхна част“.

След това Александра Стоилова заведе иск срещу прокуратурата за вредите от незаконното обвинение. Миналата година Софийският градски съд ѝ присъди (виж тук) обезщетение от 13 000 лева за неимуществени вреди от незаконните обвинения, както и 6000 лева за платения адвокатски хонорар. След това Софийският апелативен съд (САС) реши, че обезщетението е малко и присъди (виж тук) още 5000 лева на Стоилова, както и още 500 лева за разноските ѝ за адвокат, с което общите обезщетения, които прокуратурата е осъдена да плати надхвърлиха 25 000 лева, а в основата на всичко остават действията на полицията, които така и не бяха разследвани.

Държавното обвинение атакува решението на втората инстанция, но Върховният касационен съд (ВКС) не допусна касационно обжалване. В определението на ВКС се казва, че апелативните съдии са обсъдили всички факти, посочили са тези, които са от значение за делото и справедливо са определили размера на обезщетението, а възражението на прокуратурата за липса на мотиви е неоснователно.

„В случая въззивният съд е направил логически извод, че повдигнатото обвинение и воденото против ищцата наказателно производство е довело до настъпването на вреди, тоест съответните вреди са причинени именно в резултат на незаконното обвинение. Следователно налице са решаващи мотиви в резултат на самостоятелна преценка на събрания доказателствен материал. Несъгласието на касатора с изложеното от съда и с постановения краен резултат, не е основание за допускане на касационно обжалване“, пишат върховните съдии.

Още преди началото на делото срещу двамата младежи, те разказаха своята версия, според която в нощта на 14 септември 2013 г. с приятели минавали след купон покрай районното управление и компанията им била шумна, но нищо повече. Цонев и Стоилова вървели прегърнати до паркираните коли на МВР и в един момент момчето било проснато на капака на един от автомобилите, а след това с ритници било свалено на земята. Стоилова започнала да вика „Какво правите? Оставете го“, а бившият вече полицай Георги Славков я хванал за ръката, ударил ѝ два шамара през лицето и всички били вкарани в районното, където последвала и инсценировката с униформата на другия полицай.

Съдът назначи техническа експертиза, която показа, че якето на полицая е от много здрав полиестер, а конците, с които е шито, били по-здрави понякога дори от плата. Експертът заяви убедено, че е много трудно да бъде скъсано, дори и умишлено. Според него това може да стане само с нож или ножица, защото мястото на срязването било гладко и нямало разнищване на конци. В заключението си вещото лице заяви, че се касае за умишлено разшиване, с което се улеснява разпорването на ръкава. Отделна експертиза на записите доказа, че след ареста на Стоилова, когато тя вече е с белезници, полицаят Стоянов е бил със здрава униформа, а часове по-късно се появява със скъсана.

Абсолютната давност по обвинението за скъсаното униформено облекло изтече още преди края на делото на първа инстанция, а то приключи окончателно, след като градският съд потвърди оправдателните присъди за хулиганство през 2019 г.

Излъчени записи също показаха, че след задържането на двамата, ръкавът на Стоянов е цял, а той се появява със скъсан пагон няколко часа по-късно, когато излиза от стая в управлението. Последва проверка на Инспектората на МВР и заключение, че Стоянов е излъгал. Младата жена подаде три жалби в прокуратурата с искане държавното обвинение да провери случилото се и поведението на полицая. В крайна сметка прокуратурата отказа да образува досъдебно производство срещу униформения, защото се довери на показанията на колегите му.

Стоилова заведе дело и в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), по което съдът поиска отговор дали тя е била подложена на унизително и нечовешко отношение и дали властите са извършили обективно разследване на оплакванията от полицейско насилие. В крайна сметка държавата призна, че разследване не е проведено и се споразумя да плати обезщетение от 5500 евро на Стоилова.