Протестът срещу високите цени на тока се отлага, кодът става "оранжев"
Синдикатите очакват компенсации и подкрепа за бизнеса
Бизнесът и синдикатите отлагат обявения миналата седмица мащабен протест на 15 януари, след като седмица по-рано обявиха, че такъв ще има заради високите цени на електроенергията. Кодът за протести от червен става оранжев (в готовност за протести - б.р.), но има още време докато стане жълт и зелен. Това обяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев на пресконференция в БТА.
Васил Велев вярва, че ще има механизъм за подкрепа с компенсации за бизнеса и заради това отлагат процеса. АИКБ благодари на парламентарните групи, които ги подкрепиха - ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС-Ново начало, Демокрация, права и свободи - ДПС, БСП-Обединена левица и Има такъв народ. АИКБ вярва, че народните представители от Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание ще подкрепят на второ гласуване специалния закон на служебното правителство за удължаване на стария бюджет за 2024 г.
Васил Велев призова членовете на АИКБ да не вдигат цените и да не спират работа, а тези, които са спрели работа, да я възобновят.
Добри Митрев, председател на Българската стопанска камара, заяви, че бизнесът остава в готовност за протести, ако не се приеме мярката за компенсация. 6.5 млн. души ще усетят компенсациите, като не се увеличават цените на стоките и услугите, посочи той. Инфлацията към момента намалява и БСК се надява в близко бъдеще да се изпълни и последният критерий за членство в Еврозоната. Добри Митрев също благодари на партиите за държавническото и отговорно поведение в настоящата ситуация.
Васил Тодоров, заместник-председател на УС на Българската търговско-промишлена палата, добави, че с приемането на компенсаторния механизъм няма да се решат проблемите на бизнеса, но мярката ще даде глътка спокойствие и сигурност.
Тодор Капитанов, вицепрезидент на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ), се надява бизнесът освен да прави планове за инвестиции в производства, да продължи и със своите заявки за запазване на заетостта и да влезе в нормалния си ритъм на взаимоотношение - за увеличаване на работните заплати в отделните предприятия. "По време на разговорите дали и как ще отлагаме протестните действия, в синдикалните среди се изрази висока тревога относно увеличението на цената на електроенергията за бита с малко над 8%. Това ще доведе до невъзможност за енергийно бедните да поемат разходите си", изтъкна Капитанов.
КНСБ ще настоява за компенсиране на енергийнобедните хора, които според синдикалната организация са малко над 1 920 000 души в България.
Марио Нинов, председател на Националния стачен комитет на КТ "Подкрепа", благодари за навременната реакция на бизнеса. Той добави, че всички искат да са модерни, да са зелени, но трябва да има подпомагане на железопътния транспорт и енергийната компонента. "Навсякъде всичко по света се качва, а в България транспорта се разтоварва. Ако сега бе скочила цената на тока и нямаше компенсации отново щяхме да задръстим пътищата си с допълнителен трафик. Твърде много е широк спектърът и много са компонентите защо стоим тук всички на една маса", подчерта Нинов.