Путин отсече: Русия има сили да доведе войната в Украйна до логичен край
Искаха да ни провокират, за да направим грешки, заяви руският президент

Русия има достатъчно сила и ресурси, за да доведе войната в Украйна до логичния ѝ край. Това заяви президентът Владимир Путин, цитиран от "Ройтерс".
Той обаче изрази надежда, че няма да има нужда да се използват ядрени оръжия.
Путин изпрати хиляди руски войници в Украйна през февруари 2022 г., предизвиквайки най-големия конфликт в Европа след Втората световна война и най-голямата конфронтация между Москва и Запада от Студената война насам.
Стотици хиляди войници бяха убити или ранени, а президентът на САЩ Доналд Тръмп многократно е заявявал, че иска да сложи край на "кървавата баня", която неговата администрация представя като прокси война между Съединените щати и Русия.
Във филм на държавната телевизия за четвърт века на Путин като върховен лидер на Русия, озаглавен "Русия, Кремъл, Путин, 25 години", той беше попитан относно риска от ядрена ескалация във войната в Украйна.
"Те искаха да ни провокират, за да направим грешки", отбеляза Путин, застанал до портрета на цар Александър III - консерватор от XIX век, потискал инакомислието. "Не е имало нужда да се използват тези оръжия и се надявам, че няма да бъдат необходими".
"Имаме достатъчно сили и средства да доведем започнатото през 2022 г. до логичен завършек с резултата, който Русия изисква", увери той.
От седмици Тръмп дава сигнали, че е разочарован от неуспеха на Москва и Киев да постигнат условия за прекратяване на войната. Кремъл обаче посочи, че конфликтът е толкова сложен, че бързият напредък, който Вашингтон иска, е труден.
Бившият президент на САЩ Джо Байдън, западноевропейските лидери и Киев представиха инвазията като заграбване на земя в имперски стил и многократно се зарекоха да победят руските сили, които контролират около 1/5 от Украйна.
На свой ред Путин описва войната като преломен момент в отношенията на Москва със Запада, който според него е унижил страната му след падането на Берлинската стена през 1989 г. чрез разширяването на НАТО и навлизането в сферата на влияние на Русия.
Тръмп предупреди, че конфликтът може да прерасне в Трета световна война. Бившият директор на ЦРУ Уилям Бърнс заяви, че в края на 2022 г. е съществувал реален риск Русия да използва ядрени оръжия срещу Украйна - твърдение, отхвърлено от Москва.
Богослови и изследователи Католическия институт в Париж обясняват защо двамата лидери нямат нищо общо с християнския морал в анализ за Le Monde
Путин, бивш подполковник от КГБ, който пое президентския пост в последния ден на 1999 г. от болния Борис Елцин, е най-дълго управлявалият руски лидер след Йосиф Сталин, който бе на власт 29 години до смъртта си през 1953 г.
Руските дисиденти - повечето в момента или в затвора, или в чужбина - считат Путин за диктатор, който е изградил крехка система на лично управление, разчитаща на подлизурство и корупция, която води Русия към упадък и смут.
Поддръжниците на Путин, който според руските социологични експерти има рейтинг на одобрение над 85%, пък го определят като спасител, който е отблъснал арогантния Запад и е сложил край на хаоса, съпътстващ разпадането на Съветския съюз през 1991 г.
Във филма на държавната телевизия, който даде на зрителите рядък поглед зад прословутия затворен живот на руския президент, Путин заяви, че за първи път е коленичил в молитва по време на терористичния акт по време на представлението "Норд-Ост" в Москва през 2002 г., когато чеченски бойци взеха над 900 души за заложници. Убити бяха над 130 заложници.
"Не се чувствам като някакъв политик", посочи той за своите 25 години на власт като президент и министър-председател.
"Продължавам да дишам същия въздух като милиони руски граждани. Това е много важно. Дай Боже да продължи толкова дълго, колкото е възможно. И да не изчезне".