"Файненшъл таймс": Желязков ще води правителство с проруската БСП
Популистката ИТН също влиза в управлението, отбелязва изданието
"Българският парламент одобри коалиционно правителство с участието на проруска партия, с което сложи край на политическата безизходица в балканската държава, която няма стабилно правителство от 2020 г.", пише авторитетното издание "Файненшъл таймс".
Премиерът дясноцентрист Росен Желязков, който спечели с минимално мнозинство от 125 гласа в 240-местния парламент, обеща да поддържа прозападния път на страната, да възстанови финансовата стабилност и да върне фокуса върху приемането на еврото, отбелязва още изданието.
"Евроатлантическата програма е сред основните приоритети“, каза говорител на Желязков за "Файненшъл таймс".
"Искаме да върнем стабилността в България. Следващият ни приоритет е да се присъединим към еврозоната и да засилим фискалната стабилност", допълни говорителят.
България изпитва затруднения да завърши реформите в областта на борбата с корупцията, обществените поръчки и енергетиката, което доведе до спиране на средствата на ЕС за възстановяване след пандемията на стойност милиарди евро, припомня изданието.
Според "Файненшъл таймс" забавянето на европейските фондове, които трябва да бъдат усвоени през следващата година, се разглежда като резултат от дългогодишната неспособност на София да поддържа управляващо мнозинство, което възпрепятства и дългогодишните ѝ усилия за приемане на еврото.
Желязков ще ръководи правителство на малцинството на ГЕРБ с проруската БСП и популистка група, наречена "Има такъв народ". Той си осигурява мнозинство с подкрепата на етническа турска партия, отбелязва изданието и припомня, че в продължение на години БСП блокираше военната и друга помощ за Украйна.
В предизборната си програма от 2023 г. БСП искаше да запази отворени каналите с Русия и, повтаряйки реториката на Кремъл, добави, че "се противопоставя на политиката на санкции и контрасанкции, от които страдат гражданите", отбелязва "Файненшъл таймс".
Изданието цитира и лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че коалиционните партии трябва да преодолеят дълбоки разделения и различия. То цитира и прогнозата на политическия експерт Даниел Смилов, който предположи, че коалицията може да се задържи на власт година или две и дори да приеме еврото.