Разследват посланика ни в САЩ за злоупотреби с обществени поръчки
По информация на Агенцията за държавна финансова инспекция Панайотов дълго време се е крил, за да не получи акта си, та са го издирвали чрез МВнР
Бившият служебен министър на отбраната в едно от назначените от президента Румен Радев служебни правителства и настоящ посланик на България в САЩ Георги Панайотов е бил извикан от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) заради установено административно нарушение, съобщава БГНЕС.
При извършване на финансова инспекция на Министерството на отбраната е установено административно нарушение на Закона за обществените поръчки. В тази връзка Панайотов е трябвало да се яви на 20 март 2023 г. в сградата на Агенцията, намираща се в центъра на София на ул. „Леге“ №2, за съставяне и връчване на акт.
В поканата към Панайотов Агенцията отбелязва, че става дума за административно нарушение, за което той носи „отговорност като заемал поста министър на отбраната и имащ качеството публичен възложител на обществени поръчки по смисъла на чл. 5, ал. 2, т. 4 от ЗОП към момента на извършване на нарушението“.
По информация от АДФИ Панайотов дълго време се е крил, за да не получи акта си. От АДФИ е трябвало да се обърнат към Външно министерство за съдействие.
Комисията за противодействие на корупцията също ще разследва обстойно декларираните от посланика данни, според отлично осведомен източник.
Георги Панайотов беше министър на отбраната в два служебни кабинета на Радев от 12 май до 13 декември 2021 г. По-късно той беше изпратен от президента във Вашингтон за посланик във Вашингтон, като встъпи официално в длъжност на 7 юни след връчването си на акредитивните писма на президента Джо Байдън.
Tова не е първият скандал около Панайотов. Отношенията между България и САЩ стават заложник на действията на българския посланик във Вашингтон Георги Панайотов, който вече над две години прави гаф след гаф.
След опита за убийство на Доналд Тръмп през юли, той направи коментар: „От телефона се информирам, Байдън и Тръмп са различни, но са еднакви“
Панайотов стана пословичен в публичното пространство, като проспа внасянето на резолюция, обявяваща септември за месец на македонското наследство, а оправданието му беше, че е бил в отпуск. Тогава експерти коментираха, че липсата на базисни познания за националната сигурност и интереси водят до тежки грешки, граничещи с престъпления от страна на Панайотов, който допуска разглеждането на антибългарски документ в Сената на САЩ.
Българите отвъд Океана все още търсят причините за липсата на всякаква инициативност от Панайотов за разрешаване на най-важните за тях въпроси, каквито са липсата на социална спогодба за признаване на трудовия стаж и падането на визите за САЩ. Социалната спогодба е от особено значение за емиграцията ни, тъй като тя ще даде възможност българите да се пенсионират по-рано, ползвайки стажа си от България.
Сред колегите Панайотов се хвали, че има пълна подкрепа от лидерите на „Продължаваме промяната“ и поради тази причина каквито и грешки да допусне те няма да се отразят по никакъв начин на кариерата му, въпреки загубеното доверие от всички държавни институции в страната