Референдумът на Радев за еврото разтресе държавата
Реакциите на политическите партии са от „Осанна” до „Разпни Го”

Президентът Румен Радев официално внесе в Народното събрание предложение за произвеждане на национален референдум относно запазването на българския лев и отлагане на преминаването към еврото. Ходът предизвика остри реакции от "Продължаваме промяната - Демократична България" и подкрепа от страна на "Възраждане".
"Влизането в еврозоната е полезно за хората, за бизнеса и за България. Трябва да сме на масата, на която се взимат решения в Европа. Не знам какво цели президентът, но позицията на ПП е ясна - бързо влизане в еврозоната", заяви съпредседателят на ПП-ДБ Николай Денков.
"Продължаваме промяната ще направи всичко по силите си да влезем в Еврозоната на 1 януари, 2026! Няма да подкрепим този противоконституционен референдум!" Това написа в пост във "Фейсбук" съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.
Ивайло Мирчев от коалицията обвини Радев, че се опитва да се качи на популистка вълна с цел личен политически проект, и предупреди, че
подобен референдум може да обслужи интересите на Кремъл.
"Ако попитате Путин какво иска - точно такъв референдум. Страната ни вече е поела ангажимент още с влизането в ЕС през 2007 г., а Еврокомисията ще даде положителен доклад - България трябва да влезе в еврозоната през 2026 г.", посочи той.
Предложението на президента Радев за провеждане на референдум за еврото цели засилване на поляризацията в обществото, предизвикване на политическа дестабилизация и курс към предсрочни избори. Това коментира съпредседателят на ПП-ДБ Атанас Атанасов.
Според него подобна инициатива обслужва геополитическите интереси на Москва.
На обратната позиция е "Възраждане", която приветства решението на Радев. Според лидера на партията Костадин Костадинов президентът се е "съобразил с гласа на народа" и с техните настоявания. Той обаче изрази съмнение, че управляващото мнозинство ще отхвърли предложението или ще забави гласуването му, и обяви, че партията
ще предложи на президента "нестандартно, но съобразено с Конституцията решение".
Президентът Румен Радев има право да внесе предложение за провеждането на референдум за въвеждането на еврото в България, но Народното събрание има решаващата дума дали такъв референдум да бъде произведен, посочи през БГНЕС Борислав Цеков, доктор по Конституционно право.
"Народното събрание трябва да отхвърли това искане, защото то е противоконституционно. Конституционният съд вече се е произнесъл по казуса и неговото решение бе отрицателно", посочи Цеков.
Според решението на Конституционния съд България е поела валидно задължение за приемането на еврото.
Дали сме готови за еврозоната става ясно от конвергентните доклади. Ако те са положителни, тогава решението се взима от Европейската комисия. С подписването на договорите за присъединяване към ЕС България е поела ангажимент за приемане на еврото, както всички останали страни членки. България вече е поела задължение за приемане на единната валута и в този смисъл референдумът би бил противоконституционен, посочва Цеков.
По-рано Крум Зарков обяви, че подава оставката си като секретар на президента по правните въпроси.