Румънски фотограф спечели Пулицър за снимките си от войната в Украйна
Вадим Гирда от Асошиейтед прес прекара десет седмици в разбитото от атаки сърце на страната и направи някои от най-разпознаваемите изображения на руската инвазия
Фоторепортерът Вадим Гирда от Асошиейтед прес спечели награда Пулицър за начина, по който е снимал войната в Украйна.
Румънецът прекара десет седмици в разбитото от атаки сърце на страната и направи някои от най-разпознаваемите изображения на руската инвазия в Донецк и Луганск. По-късно беше в Киев, за да документира отчаяния опит на хората да напуснат страната, докато все още могат.
Дете наднича през прозореца на автобус с поглед, вперен в неизвестното. Украински военнослужещ на фона на надупчено с куршуми чучело на руския президент Владимир Путин. Млада жена с оръжие в ръка по време на бойно обучение на цивилни. Плачеща жена, скрита в претъпкано с хора мазе. 84-годишна жена в инвалидна количка, евакуирана от Ирпин заедно с дванадесетте си кучета. Статуя на италианския поет и философ Данте Алигиери, покрита с чували с пясък. Мъж с пазарски чанти в сенките на гъст дим от разрушен от руска бомбардировка склад. Украински военнослужещ, който спасява щраус от повреден частен зоопарк.
Така изглежда войната в Украйна през обектива на Вадим Гирда - фотографът, който вече 30 години работи за Асошиейтед прес. Румънецът е роден в Букурещ. Завършил е Строителeн факултет. Специализира във военна фотожурналистика и през цялата си кариера е отразявал едни от най-големите световни конфликти: революцията в Румъния, войната в Приднестровието, войната в Босна и Херцеговина, конфликтът в Косово, бомбардировките на НАТО срещу Сърбия, конфликтът между Израел и Палестина, хуманитарната криза на границата между Турция и Сирия.
През 2016 негова снимка е включена в топ 100 на списание "Тайм" за най-добрите снимки на годината. През 2017 е награден за свой кадър на имигранти, пресичащи река, за да стигнат от Гърция до Македония. Снимки от войната в Украйна му печелят първото място в "Prix Bayeux" - френско състезание за военни кореспонденти.
Фоторепортерът на Асошиейтед прес посещава Украйна за първи път през 1991 г. Снима в Лвов, когато Съветският съюз се разпада. Връща се в Украйна през 2012 г., за да отрази Европейското първенство по футбол, а през 2014-2015 г. - за да стане свидетел на анексирането на Крим. Снима в Украйна и през 2019 г., по време на президентските избори, когато Володимир Зеленски е избран за държавен глава.