Русия прибира специалистите си от чужбина

Москва си връща квалифицираните кадри

Топ
06:29 - 05 Април 2022
4746
Русия прибира специалистите си от чужбина

Русия подготвя програма за репатриране на руски специалисти от чужбина, съобщава в. "Известия". Източници на изданието обясниха, че е имало искане от висококвалифицирани кадри да се върнат във връзка с разрастващия се натиск върху руснаци, живеещи зад граница. Тъй като подобни случаи започнаха да придобиват масов характер, Москва започна да мисли за планове за връщане на хората, които биха могли да донесат знания и опит в родината си, допълва вестникът.

Сред предложените бонуси за завръщащите се се предлага да се установят обезщетения, в допълнение към компенсациите за разходите за път, както и изплащане на финансова помощ в срок от шест месеца при липса на източници на доходи и други социални придобивки. Министерството на труда и Министерството на промишлеността и търговията потвърдиха обсъждането на актуализираната програма. Междувременно стана ясно, че руският премиер Михаил Мишустин е обявил мораториум върху образуването на дела за несъстоятелност по искане на кредиторите от 1 април т.г. Говорейки на заседание на правителството, министър-председателят каза, че подобна мярка ще бъде в сила за шест месеца, като тя трябва да помогне на длъжниците да се справят с финансовите си трудности, съобщава RBC.

Мораториумът важи както за организации, така и за граждани, включително и индивидуални предприемачи. По този начин задължнялите лица ще могат да намерят нови източници на доходи, без да съкращават служители и без да закриват компанията си. Това решение обаче  няма да засегне длъжниците-строители на жилищни сгради и други недвижими имоти, които се строят по Закона за съвместното строителство, но са включени в регистъра на бедстващите недвижими имоти, уточни Мишустин.

Това е вторият мораториум върху несъстоятелността през последните две години. Първият беше обявен през 2020 г. във връзка с пандемията от COVID-19. Това позволи да се намали броят на фалитите с 20% спрямо 2019 г.