Руското посолство превзе имот в Панчарево

Ген. Атанас Атанасов свиква Комисията за контрол над службите

Новини
13:21 - 22 Юли 2025
3434
Руското посолство превзе имот в Панчарево

Ген. Атанасов свика Комисията за контрол над службите за сигурност заради имот, ползван от руското посолство на брега на яз. Искър в Панчарево. Това става ясно от негова публикация във фейсбук.

Ето какво написа той: 

Като председател на Комисията за контрол над службите за сигурност и прилагането и използването на СРС свиквам заседание на 24.07.2025 г.. с точка първа в дневния ред:

Изслушване на и. ф. председател на Държавна агенция „Национална сигурност" във връзка със следното:

Посолството на Руската Федерация в България ползва поземлен имот с площ около 11 000 кв. м., с идентификатор 22472.7405.1, находящ се на адрес гр. София, район Панчарево, с. Долни Пасарел, на брега на яз. Искър в санитарно-охранителната зона в близост до язовирната стена. Имотът е ограден и има поставени табели, че се стопанисва от посолството на Руската Федерация.

Предвид горното моля да бъде предоставена следната информация:

1. Представлява ли заплаха за националната сигурност на Република България нерегламентирания достъп от представители на държава, обявила България за неприятелска, до санитарно-охранителната зона на язовир Искър, който е стратегически обект с национално значение за питейното водоснабдяване, част от критичната инфраструктура на страната?

2. Какви са набелязаните мерки за контраразузнавателна защита на този стратегически обект, както и за противодействие и предотвратяване на евентуални посегателства срещу сигурността, вкл. екологичната и здравната.

3. Издавали ли са органите на агенцията, в рамките на своята компетентност съгласно чл. 27 от закона за ДАНС, съответните задължителни разпореждания до компетните държавни органи за отнемане на неправомерното владение на имота?