Само това липсваше: Пусната е подписка за обособяване на Пернишка митрополия
Единствено Светият синод има право да създаде нова епархия с официално решение

В Пернишка област вече има пусната подписка за подкрепа на обособяване на Пернишка митрополия. "Не говорим за мотиви, а за искане от миряните на областта, в ход е подписка в подкрепа на искането", каза в интервю пред БНР Владимир Русев от инициативния комитет.
"Идеята е провокирана от старата максима "Бог високо, цар далеко" и в нашия случай митрополията, която обслужва миряните в област Перник е Софийска. И в този случай е валидна поговорката", обясни той в предаването "12+4". И допълни, че за всяко искане се ходи до Софийската митрополия и често остават неудовлетворени.
"На територията на област Перник има запазени и възстановени над 190 храма и едва 20 свещенослужители. По линия на бюджета за всяко лице държавата отпуска по 10 лв. субсидия на църква и 2 млн. от тези средства Софийска митрополия е отклонила към София. А ние тук събираме пари за съхраняване на храмове", посочи аргументите за обособяване на Пернишка митрополия Русев.
Той обясни, че единствено Светият синод има право да създаде нова епархия с официално решение, а "ние ще отправим молба за това".
"Не толкова парите са в основата на искането. Над 100 000 души на цялата област Перник, където населените места са повече от 200, се обслужват само от 20 свещенослужители. За всяко искане на миряните трябва да се поиска благословията и да се ходи в Софийска митрополия. Практиката показва, че тези искания остават без отговор", коментира Владимир Русев.
Според него искането не е революционно:
"В исторически план това се е случвало. Последно през 1999 г. е започнал процес от свещенослужители и миряни, – от местна власт в Силистра за възстановяването на самостоятелната Доростолска епархия. В началото на 2000 г. бившият нюйоркски митрополит Геласий е назначен за временно управляващ на Доростолска епархия, а 2003 г. е избран митрополит Иларион."